O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

Září 2016

návod ŠITÍ: ZAVINOVAČKA klasická č. 404

20. září 2016 v 12:34 | STŘIHY OTYLKA |  ZAVINOVAČKA

MATERIÁL, doporučuji předeprat a vysrážet:
Látka - nejlépe bavlněná
Výplň - vatelín nebo duté vlákno, dříve se používala i deka, nebo tenký polštář s péřovou výplní. Pokud použijete syntetické, smíte prát na max. 40 °C a žehlit opatrně. Bavlněný vatelín je sice dražší, ale údržba snazší. Péřová výplň se prát nedá.

POSTUP STŘÍHÁNÍ:
2 x Střední díly - střihneme se přídavky na švy ze svrchní látky, oblast hlavičky, tj. asi 20 cm horní okraj zastřihneme do oblouku.
2 x Potah vatelínu: střihneme se přídavky na švy z jednobarevného plátna
1x díl z vatelínu (ten bez přídavků na švy)
2x dva boční zavazovací díly střihneme díly se přídavky na švy.
6x šňůrky 56 x 2,5 cm opět s přídavky, hotová šíře je 0,5 cm, pokud je chcete mít ze stejné látky. Můžete koupit stužky, které budou hezky ladit s látkou.

POSTUP ŠITÍ:
Vystřižené díly začistěte entlem a vyžehlete.
Boční díly: Jednu z delších stran bočních dílů (tu, odkud budou vycházet šňůrky) založte. Postranní díly sešijte na třech stranách obě látky lícem k sobě. Nesešívejte stranu, která bude vsazená do těla zavinovačky, na delší straně ponechte výstupní otvory na stužky. Poté křídla zavinovačky obraťte na líc. Na kratších stranách vypracujte tunýlky široké 2 cm. Nakonec vypracujte střední tunýlek.
Šňůrky: nastříhané proužky látky přehněte nejprve z obou stran do středu a sežehlete. Nyní přeložte v polovině, opět vyžehlete a prošijte. Navlékněte do tunelů bočních dílů a na okraji, který bude vsazen do těla zavinovačky konce vázaček napevno přichyťte. Konce začistěte.
Tělo zavinovačky:
Svrchní díl můžeme před šitím na lícní straně ozdobit krajkovým volánkem v jedné nebo dvou řadách, či nějakou aplikací, nebo výšivkou.
Na spodní díl zavinovačky přiložíme oba boční díly souměrně proti sobě po obou stranách, sešpendlíme a přiši
jeme i se stuhami. Na spodní díl přiložíme lícem na líc svrchní část zavinovačky, urovnáme a sešijeme. Na dolním konci vypracujeme kryté zapínání na knoflíčky, nebo druky.
Vkládací vložka z vatelínu: Tu můžeme ušít z jednobarevného plátna tak, že oba vystřižené díly položíme lícem na sebe, 3 strany prošijeme, obrátíme na líc, vložíme vložku a zbylý otvor také sešijeme.
Zavinovačka s výměnou vložkou se snáž udržuje a můžete podle potřeby měnit jednobarevný zdobný potah za barevný nebo teplý podle potřeby.


návod ŠITÍ: Korzet

19. září 2016 v 11:27 | STŘIHY OTYLKA |  KORZETY a ŽIVŮTKY

před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, na hporním i dolním okraji po 1,5 centimetru. U dolního okraje nejméně 3 cm. Jednotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

MATERIÁL:
 • svrchní látka
 • podšívka = pevné korzetové plátno
 • vlizelín
 • výztuhy (kostice)
 • háčky na zapínání
 • šikmý proužek
 • vázačka
POSTUP:
Sešijeme boky k sobě a vyzkoušíme. Na zkoušce si vyměříme sezazení obou dílů přednice a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Podél stehovky, na horním i dolním okraji svrchní látky, přijde podžehlit vlizelín. To je důležité, aby látku později nepropíchla kostice. Přebytečné okraje nestříhejte, dírky (knoflíkové i štěrovací) u těsných vypasovaných živůtků potřebují zpevnit více vrstvami látky.
Podle typu střihu vytvarujeme pasové záševky.
Při vyzkoušení oděvu si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje těsně přiléhají k sobě. Pokud je vše v pořádku, stejným způsobem ušijeme podšívku do korzetu z pevného korzetového plátna (včetně záševků), obě rubové strany k sobě přiložíme a podél zapínání sešijeme podšívku se svrchní látkou. Kolem horního i dolního okraje ponecháme nesešité. Po obrácení na líc a urovnání, pečlivě vyměříme podle typu korzetu umístění tunýlků pro kosticové výztuhy. Šířku tunýlků volíme podle typu kostic. Každou kostici opatrně vsuneme do tunýlku, přišijeme podšívku na dolním i horním okraji. Ostřihneme asi 7 mm od obou krajových švů, které začistíme šikmým proužkem. Tím zároveň zafixujeme i ukotvení kostic.

ZAPÍNÁNÍ:
U šněrovacího korzetu si na předním díle vyznačíme dírky pro štěrování, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.
Jako druhou variantu můžeme zvolit všití háčků, nebo oček na tkanici. Tyto všíváme těsně k okraji z rubové strany (aby nebyly vidět stehy, ale očka vystupovala zpoza okraje ven) nebo je můžeme vsadit přímo do krajového švu. Dírky, nebo háčky, či poutka (očka) musí být přímo proti sobě, aby nebyla přednice deformovaná.
První dírku umistíme nejméně 1 cm pod horním okrajem, další otvor přijde 1 cm nad pas. Další dírky rozměříme pravidelně v části nad pasem i pod pasem.Nové střihy = KALHOTY

18. září 2016 v 7:25 | STŘIHY OTYLKA |  NOVINKY, návrhy střihů na přání
Slíbené střihové novinky jsou vložené do e-shopu, článek je s proklikávacími obrázky
ZPŮSOB MĚŘENÍ POSTAVY:
 • obvod pasu - v nejužším místě trupu
 • obvod sedu - po obvodu pánve přes vystoupliny hýždí
 • boční hloubka sedu - od pasu po pevnou podložku (v sedě)
 • boční délka dolní končetiny - od pasu přes bok po podlahu
 • boční délka oděvu
 • požadovaná šíře spodního okraje oděvu od jednoho švu ke druhému
Kalhoty jsou svým řešením vhodné na volnočasové aktivity a díky úpravě šířky nohavic zaručují i bezpečnou jízdu na kole. Na přání můžu změnit tvar kapes, délku nohavic, střih doplnit sedlem...
..... a zde můžete střih zakoupit:

*****


Střihové návrhy - kalhoty

14. září 2016 v 9:11 | STŘIHY OTYLKA |  NOVINKY, návrhy střihů na přání
Počátkem září jsem byla okolnostmi donucena založit nové stránky s návody na šití. Původní verze již přestala vyhovovat, neboť se mi tam usadil redakční šotek. Měl nepříjemný zvyk mazat fotky a rozházet formátování článku.
Při zakládání místního blogu jsem sjednotila barevné pozadí i s e-shopy a doladila systém interfunkčních odkazů mezi jednotlivými webovými stránkami. Nyní tedy celý systém tvoří jednotný soubor :
**.
Každé stránky jsou přístupné ve svém okně, takže se dá mezi stránkami volně přecházet.

Při úpravě textů s návody na šití KALHOT, jsem ve složce střihových návrhů našla rozpracované návrhy:

Celý soubor obohatíl prodejní nabídku KALHOTOVÝCH STŘIHŮ na míru včetně vzájemného propojení s místními stránkami, způsob pokládky střihu na látku, spotřeba materiálu i způsob měření postavy


POKLÁDÁNÍ STŘIHŮ NA LÁTKU

10. září 2016 v 15:15 | STŘIHY OTYLKA |  *2 POKLÁDÁNÍ STŘIHŮ
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délkce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslome si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

SPOTŘEBA LÁTKY šíře 140 cm :
 • KALHOTY = 1 x délka + 10 cm = 110 až 120 cm
 • SUKNĚ ÚZKÁ = 1 x délka + 10 cm + kapsa = 90 až 100 cm
 • SUKNĚ ZVONOVÁ = 2 x délka + 10 cm + kapsa = 180 až 190 cm
 • SUKNĚ KOLOVÁ = 2 x délka + nástavce (přesah střihu) = 170 cm
 • ŠATY = 1 x délka živůtku + 2 x délka sukně + 1 x délka rukávu = 210 cm
 • SAKO = 1 x délka oděvu + 1 x délka rukávů = 120 cm
 • HALENKA = 1 x délka živůtku + 1 x délka rukávů = 120 cm
 • KABÁT = 2 x délka kabátu + 1d délka rukávů = 250 cm
POLOŽENÍ STŘIHŮ šíře 140 cm :

návod ŠITÍ: kalhoty

8. září 2016 v 20:52 | STŘIHY OTYLKA |  KALHOTY
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Spotřeba materiálu:
látka - šíře 140 cm = 1x délka kalhot + záložka, celkem asi 110 cm až 120 cm
nebo - šíře 70 cm = 2 x délka kalhot + 2x záložka, celkem asi 220 až 240 cm
kapsovina - šíře 100 cm = 50 cm
výztuž pod kapsy = 50 cm
pasovka = obvod pasu + prodloužený pásek na zapnutí = asi 100 cm až 110 cm
zip = 20 cm, nejlépe pevný, kovový
2 ks knoflíky (jeden rezervní)
Materiál s vlasem ( froté, flauš...) stříháme PO vlasu - jen
om manžestr a samet PROTI vlasu - to proto, abychom třeba v případě kalhot neměli "vyleštěný" zadek případně kolena.
STŘIHOVÁ POLOHA:
Osnova: délka látky
Útek: šíře látky
látka je složena podélně v půli, všechny hlavní díly se stříhají po osnově, jinak se nohavice kroutí. Při stříhání dodržujeme tyto přídavky: na záložky v šíři 4 - 5 cm, na boční a krokové švy 4 až 5 cm, na zadní středový nahoře (pro případ pozdějšího rozřiřování) asi 4 cm až k začátku zaoblení, na všechny ostatní švy přídavky asi 3 cm.
Obkreslený střih (na rubu) si ještě ostehujeme po liniích nákresů a vystřihneme. Linie záhybů a kapes označíme na lícovou stranu látky stehovací nití. Vše obentlujeme a vyžehlíme
Na střihu si všimneme, že zadní díl je delší. Správně by měla být vyšší zadní část nad zadním sedovým výkrojem. Délky nohavic od pasu po rovné linii by měly být také shodné, ale zadní díl od sedového výkroje k spodnímu okraji nohavice je opět trošku delší, na stehně je potřeba při šití přední díl trochu napínat. Výška kolena je na nohavicích naznačená, v této výšce by se měly nohavice srovnat a došít rovně bez napínání až k dolnímu okraji.
Pokud máme PŘEDNÍ KAPSY, sešijeme je kolem tří stran, obentlujeme a čtvrtou stranou je všijeme do předního dílu kalhot.
Díly kalhot složíme podélně na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Sestehujeme vnitřní krokové švy na nohavicích. Stehujeme od spodu. Zhruba od výše kolen zadní díl kalhot mírně napínáme. Přešijeme na šicím stroji.
Boční šev na novicích:
Na obou polovinách kalhot začistíme a rozžehlíme okraje švů rozložené do stran. Jednu nohavici obrátíme na líc a obě poloviny vsuneme do sebe tak, aby lícové strany látky vežely na sobě.
Při zkoušení zkontrolujeme příléhavost v pase a v obvodu sedu, šířku nohavic, délku kalhot a upravíme.
Na stroji šev sešijeme vpředu jen do hloubky rozparku na zip, vzadu až do pasu.
Záševky v pase odšijeme a sežehlíme k přednímu, případně zadnímu dílu a znovu vykoušíme a případně upravíme. Přední díly kalhot položíme lícem k líci na zadní díly a vše sestehujeme.
Pánské kalhoty se na zleva do prava.
Do kalhot na všívání použijem nový kovový zip, aby se nezvlnil.
Začínáme ho stehovat na straně, kde je knoflík, na líc tak, aby zoubky tak o 3 až 4 mm byly ode švu. Přešijeme na stroji, obrátíme na rub a prostehujeme. Urovnáme přesahy zipu přes látku a dole v rozkroku jej přichytíme tak aby se nezkroutil. Druhou stranu zipu přistehujeme pod překrytí zapínání. Okraj překrytí by měl asi o půl centimetru překrývat zapnutý zip. Je důležité urovnat konec proštepu rozkroku, aby překryt zapínání rovně navazoval. Nedostatečné srovnání nám udělá bouli. Pokud je zip špatně vsazen a nejde popřádně zapnout, je potřeba spodek přestehovat.
Po vsazení zipu na krycí lištu, vyzkoušíme, opravíme, a vypracujeme záševky a kapsy na předním díle.
Látkový pásek podélně přehneme v půli, podle obrázku nastehujeme pasovku, přehneme pásek a přistehujeme tak, aby se nezkroutil a nastehujeme do kalhot.
Pásek po vyzkoušení přešijeme šicím strojem a z vnitřní jej přišijeme ručně.
Pokud máme na kalhotách zadní kapsy, při opětovném zkoušení si určíme jejich umístění.
Vnější kapsy střihneme s 1 cm přídavkem na založení, po jehož nastehování a přezkoušení můžeme kapsy našít.
Do pásku vypracujeme knoflíkovou dírku a přišijeme knoflík.
Ještě jednu radu ke střihům s pružným sedlem: Já stříhám náplet do pasu 2/3 obvodu pasu. Např. pas 75cm, náplet 50cm. Gumičku nedávám.


návod ŠITÍ: kapsa s patkou

8. září 2016 v 20:41 | STŘIHY OTYLKA |  KAPSY
Na rubu i na líci látky, kde má kapsa být, si označíme její umístění a velikost (podle střihu). Budoucí otvor si prostehujeme bílou nití a stejně vyznačíme i její kraje. Připravíme si lemovaný proužek plátna cca 16 x 6 cm na zpevnění kapsového otvoru. Plátno přiložíme na rubu k označené linii budoucí kapsy a přistehujeme je.
Pak si připravíme lištu, jejíž délka je shodná s označenou délkou prostřihu na látce a její šířka (lépe snad výška) bývá 3 až 4 cm, s přídavkem na šev činí asi 5 cm.
Na látku budoucí lišty položíme proužky plátna, přistehujeme jej, vypracujeme růžky, švové přídavky zahrneme do rubu a křížkovým stehem přichytíme k plátnu.
Stehovkou si poznačíme její skutečnou šířku a vyžehlíme přes vlhkou utěrku. Na horní stranu označené kapsové linie přistehujeme jednu část vnitřní kapsy velkou asi 15 x 16 cm, což je horní díl kapesního váčku. Ten na každé straně přesahuje do boku asi o 1,5 až 2 cm.
Na dolní stranu, rovnoběžně s kapesním váčkem přiložíme vypracovanou lištu, označeným švovým přídavkem asi o 5 mm níž, než je prostehovaná linka kapsy a to lícem lišty na líc látky oděvu. Lištu i horní kapesní díl přišijeme na stroji hustým stehem kolem označené linie kapsy v přibližné vzdálenosti 5 mm. Vzdálenost obou švů je tedy cca 1 cm.
Nyní otvor vyznačený stehovou nití můžeme prostřihnout dfo vidlicového nástřihu v krajích vždy šikmo k růžkům. Růžky podehneme do rubu a přišijeme k plátnu.
Horní kapsový díl prosuneme prostřiženým otvorem do rubu a šev vyžehlíme. Na líci nám zbývá přišít ke spodní části kapsového otvoru, kde je přišita lišta, spodní kapesní váček, jenž opět protáhneme ovorem na rub oděvu. Šít můžeme buď v ruce, nebo strojem.
Kapsu dobře vyžehlíme, na rubu kapsový váček dokola sešijeme, aby nám vznikla kapsa a přebytečné okraje odstřihneme. Lištu obrácenou vzhůru po stranách nakonec přišijeme neznatelnými stehy.

Panenky, Panáčci, Skřítci a Andělky

8. září 2016 v 9:04 | STŘIHY OTYLKA |  hračky = PANENKY a ANDĚLKY
Tato novinka opravdu není novinkou, ale když při vyhledávání informací na webu narazím na článek o využití svého střihu, muzím uznat, že to potěší....
Návod na šití panenky jsem zde uvedla již v srpnu 2013 a v současné době již mám na kontě několik typů střihů a budu moc ráda, když se dozvím, jak se je povedlo realizovat
Andělka Aninka (Kód: 474)
Panenka Anka( Kód: 139)
Panenka Maruška (Kód: 135)
a spoustu oblečků na Otylku
Skřítek Slávek (Kód: 483)
Andělka Aninka
Střih a návod na ušití
e-shop zdarma

73,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
Andělka s oblečením, Andulka
Střih a návod na ušití
e-shop zdarma

137,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
Panenka Anka
Střih a návod na ušití tělíčka panenky
e-shop zdarma

56,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
Panenka Maruška
Střih a návod na ušití tělíčka panenky
e-shop zdarma

56,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
Panenka Otylka se základním oblečením, výška 60 cm
panenka s oblečením, střih a návod na ušití
e-shop zdarma

225,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
e-shop zdarma

88,- Kč
Dostupnost: 10 dnů


FOTONÁVOD NA ŠITOU PANENKU

7. září 2016 v 20:36 | STŘIHY OTYLKA

 1. položení střihu
 2. šití nohou, rukou a těla
 3. obrácení na líc
 4. vycpání tělíčka
 5. pěchování hlavičky
 6. formování hlavičky
 7. potažení hlavičky
 8. našití vlásků

1 pokl1 pokl1 pokl222222223 obr4 vycp4 vycp5 p5 p5 p5 p5 p5 p5 p6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov6 formov7 pota7 pota7 pota7 pota7 pota7 pota7 pota8 na8 na8 na8 na8 na8 na8 na


návod ŠITÍ: Magnetické zapínání kabelky

7. září 2016 v 19:26 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
Obkreslíme kovovou část magnetky na látku. Do látky je potřeba udělat kulatou díru. Přesně tak velkou, jako je velká kovová část magnetky. Díru nejlépe vyříznete párákem. Průměr otvoru může být i o malinko větší, magnetek se vám pak bude dovnitř lépe soukat.
Zprvu to jde ztěžka, a nebojte se otvor i malinko zdeformovat, případně malinko zvětšit.
Když je jedna půlka magnetku na místě, to samé udělejte i s protikusem.

Teď už zbývá jen prošít. Postupujeme předním stehem. Magnetek dokonce stačí našít jen jedním směrem, zpátky šít už nemusíme.
Použijte silnější nit, riflovou nebo perlovku. Jednak lépe drží a jednak vypadá lépe.
Pokud si na mgmetku netrofneme, stejnou službu udělá i velký patent. Na líci vše zakryjeme knoflíkem, nebo nějakou nášivkou. Třeba i kovovou.
*

návod ŠITÍ: spodní sukně k šatům s turnýrou, neboli honzíkem

6. září 2016 v 1:05 | STŘIHY OTYLKA |  historie = TURNÝRA
KATEGORIE STŘIHŮ:
SPOTŘEBA LÁTKY na 140 cm šířky - záleží na položení střihu podle délky spodní sukně:
podle šíře spodního lemu sukně 1x délka + 10 cm x počet dílů, kateré se vejdou na šířku látky

Typ látky: z příroDních materiálů, tj. bavlna, vlna, hedvábí, len
POSTUP ŠITÍ
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm a na záložky. Jednotlivé díly nastehujeme a přeměříme, jestli šíře sukně souhlasí se šířkou spodničky a pokud nesouhlasí, šířku upravíme. Střih sukně, aby se látka pěkně položila na konstrukci spodničky, musí být větší o několk centi
metrů. Záleží na typu střihu, konstrukci spodničky a typu použitých látek.
Pokud je tvar sukně v pořádku, sešijeme boční díly sukně k sobě, a na jedné části ponecháme v pase nedošitý rozparek umožňující oblečení sukně přes hlavu a tělo.
Pak vypracujeme pasovu část sukně. Historická móda, zejména v tomto období, předepisovala široké nabírané sukně, aby byl co nejvíce zdůrazněn úzký pas v kontrastu s bohatou nabíranou sukní. Proto musíme sukni v pase nabrat, nejlépe pomocí skladů, zejména na zadním díle. rozmístění skladů je naznačena na střihu. Nabraný pas vsadíme do pásku na zavazování.
Vyměříme délku sukně, začistíme okraj a přišijeme ručním křížkovým stehem.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.
Na vyměřování spodního okraje může použít zcela jednoduchou pomůcku:
Mezi nábytkem natáhneme provázek nebo kousek vlny, který pokřídujeme. Pak se během našeho otáčení křída nanese ve stejné výšce oděvu.


návod ŠITÍ: spodnička pod sukni s honzíkem

6. září 2016 v 1:04 | STŘIHY OTYLKA |  historie = TURNÝRA
KATEGORIE STŘIHŮ:

SPOTŘEBA LÁTKY na 140 cm šířky - záleží na položení střihu a podle délky spodničky s výztuží:
 • 1x spodnička s výztuží + 5 cm
 • 2 x bočnice
 • 1 x volán doporučuji střihnout ze stejné látky jako jsou svrchní sukně
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 3 cm na záložky. Na zadním díle si vyznačíme tunýlky na kostice a nasazení vázaček. První horní tulýlek musí vytvarovat podložení honzíku, proto musí být ve výrazném oblouku směrem vzhůru tj. okraje směrem dolů. Vázačky, umístěné v zakončení výztuže, nám pomůžou vytvarovat podložení turnýry, proto budou vázané za zadečkm, a ne kolem těla :)). Po natažení a ukotvení konců výztuže našijeme vázačky a můžeme našít boční "křídla", kterými si výztuž připevníme v pase.
Historická móda, zejména v tomto období, předepisovala široké nabírané sukně, aby byl co nejvíce zdůrazněn úzký pas v kontrastu s bohatou nabíranou sukní. Proto musíme spodničku v pase nabrat, nejlépe pomocí drobných skladů. Způsob, velikost a rozložení skladů je vyznačená na střihu. Nabraný pas vsadíme do pásku na zavazování.
Vyměříme délku oděvu, začistíme okraj a přišijeme nabíraný volán na dolní okraj.
Délku spodničky porovnáme s délkou sukně, která musí být o něco delší.návod ŠITÍ: otevřená sukně na šaty s turnýrou

6. září 2016 v 1:03 | STŘIHY OTYLKA |  historie = TURNÝRA
KATEGORIE STŘIHŮ:
Jak je vidět na obrázku, máme 2 vrstvy různě dlouhých otevřených sukní. Postup šití i pasová montáž je u obou sukní shodná.

Obě otevřené sukně do těchto šatů se skládájí ze třech dílů:
1 x zadní díl ze svrchní šatové látky
2 x boční díl ze svrchní šatové látky
2 x boční díl z podšívky, nebo barevného plátna
1 x pásek
U kratší sukně máme ještě lem zdobený volánem vsazeným mezi svrchní látku a podšívku.
Po přiložení střihu na látku si křídou vyznačíme okraje dílů a střihneme s vůlí 1 až 2 cm na švové přídavky.
Na kratší sukni si nařasíme a předšijeme volán po celé délce bočního a dolního okraje.
další postup šití je už shodný:
Podšívku položíme lícem na líc bočního dílu sukně a po nastehování obě vrstvy sešijeme v přední a dolní části. Mezi bočnice vsadíme zadní díl a vyměříme správnou délku látky jak v pase, tak i na dolním okraji. Po zarovnání délek si v pase vyznačíme umístění a šíři skladů. Na střihu je uvedené jejich doporučené rozložení, ale je třeba sklady přizůsobit tvaru spodních sukní, výstuže a požadovanému tvaru modelu.
Boční švy ohneme směrem dopředu a překryjeme je podšvkou, u které okraje zahrneme mezi obě látky a ručně začistíme krytým matracovým stehem. Při šití dbáme, aby se látka nikde netáhla a nekroutila.
Pokud je vše v pořádku, zarovnáme i spodní okraje sukní a na zadním díle spodní okraje začistíme ručně krytým stehem.
U některých modelů je tato otevřená svrchní sukně podkasaná a upevněná v pase pomocí pásků. Stejným způsobem podkasáme i turnýru.

*

návod ŠITÍ: Turnýra

6. září 2016 v 1:02 | STŘIHY OTYLKA |  historie = TURNÝRA
KATEGORIE STŘIHŮ:
Turnýra,
česky zvaná i honzík, byla přivazována na sukni k šatům z let 1860 až 1890 v různých podobách.
Šitá byla z jednoho kusu látky, lemovaná kanýrem nebo volánky, nebo jen různě podkasaného kusu látky nejrůznějších tvarů. V některých obdobích se vinula kolem celé sukně, jindy utvořila jen bohatě nabíranou odobu na zadním díle.
Jako turnýru můžete použít pečlivě lemovanou látky jako na šaty a na podkasání tentokrát nepotřebujete složitou výztuž, ani polštářek. ale postačí vhodně nařasit do pasové vázačky, ke které v předem určených místech našijete dlouhé bavlněné tkanice. Korpus turnýry pak upevníte na hotovou soustavu sukní a spodniček a pomocí tkanic podkasáte. Systém podlasání je naznačen na obrázku níže. Při šití však dbejte na to, aby nebyly vidět upevňovací stehy.

.

návod ŠITÍ: EMPÍROVÉ ŠATY - chemise

6. září 2016 v 1:01 | STŘIHY OTYLKA |  historie = EMPÍR
před započetím prací ještě dvě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití
SPOTŘEBA LÁTKY šíře 140 cm :
ŠATY svrchní látka
 • 1 x délka živůtku
 • 1 x délka PD sukně
 • 1 x délka ZD sukně v nejdelším bodě (vlečka)
 • 1 x délka rukávu
ŽIVŮTEK, nosná látka + podšívka:
 • 1 x délka živůtku
dále potřebujeme: lemovka, atlasová stuha, knoflíčky
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky a díly obentlujeme.
Živůtek šijeme ze tří vrstev:
 1. hlavní, nosná látka má být nejpevnější. Použijeme je jako střední vrstvu.
 2. Na svrchní vrstvu použijeme lehký jemný mušelín (100% BA, vlněný nebo hedvábný),
 3. na podšívku je vhodný opět mušelín, nebo bavlněný batist. Empírové šaty bývaly z pravidla z bílého mušelínu.
Živůtek ze střední vrstvy si ušijeme jako první. Sešijeme ramena předního a zadního dílu a bočnice. Při zkoušení si zkonstrolujeme tvar a umístění záševků a sešijeme na stroji. Zapínání, nebo jemné šněrování umístíme na střed zadního dílu, nebo do boku.
Pokud děláme repliku historického oděvu, nepoužíváme zipy. Další možnou variantou je, že na bocích ponecháme asi 5 cm nedošitý šev na živůtku a 10 cm na sukni. Do pasu pak zakomponujeme zapnutí na jeden knoflíček na každém boku. Pěkně ja tato varianta předvedena ZDE.
Tato varianta umožňuje šaty obléci i na postavu jiné velikosti.
Do živůtku vsadíme sukni tak je naznačené na střihu. U sukně je možné použít pouze svrchní látku bez podšívky. Pod sukní směla být vidět postava. Přední díl sukně si nejdříve na horní straně prostehujem drobným stehem a přizpůsobíme šířce horního dílu. Vyznačíme si střed na obou dílech. Uprostřed, na bříšku látku jen jemně navolníme, větší díl řasení si přesuneme mezi podprsní záševek a výkroj průramku.
Boky, aby postavu nerozšiřovaly, ponecháme opět jen mírně navolněné. U zadního dílu bude na středu zad použité řasení a vrapování.tak, jak je vyznačené na střihu.
Svrchní látku na živůtku sešijeme po stranách a na ramenou, nabereme středový díl a nabrání na výstřihu (po vyzkoušení) zpevníme v místě proštepování přešitím na stroji. Přiložíme na střední (pevnějsí ) látku a přehrneme na rub. Zahrnutá látku má působit nadýchaně, jen jako přehrnutý hevábný šátek. Aby nebyl vidět šev, na rubu jemně přichytíme ke vnitřní látce asi 1,5 cm od okraje kyrytým matracovým švem. Na zvýšeném pase svrchní látku přistehujeme k vnitřní (pevnější) látce a zastřihneme do patřičné délky. Vše z rubu zahrnene do podšívky, pokud ji nemáme, olemujeme paspulkou.
Sešití sukně se živůtkem překryjeme atlasovou stuhou.

Sešijeme postranní švy na rukávech a vsadíme do průramků. U ramenního švu rukávovou hlavici nabereme.
Vyměříme spodní okraj sukně na postavě, zde si musíme všimnout charakteristiského tvaru břicha a hýždí, aby sukně byla všude stejně douhá i přes případné nerovnosti postavy. Často se stává, že sukně je při nošení a změně postoje nehezky cípatá. Sukni si proto necháme změřit od podlahy (na stole, či podložce) vzhůru při pomalém otáčení. Přední část sukně necháme mírně kratší, pamatujte na bezpečnost chůze. I v historických dobách bylo povoleno ponechat viditelné špičky střevíčku dam. U zadního dílu vyměříme souměrnou vlečku.
Aby spodní okraj byl dobře zpracován, obrubu vypracujeme v ruce. Nakonec pečlině rozžehlíme švy do stran a celé šaty vyžehlíme.
*

návod ŠITÍ: Dámský kabátek

6. září 2016 v 1:00 | STŘIHY OTYLKA |  historie = BIEDERMAIER
SPOTŘEBA LÁTKY :
2 x délka živůtku + 1 x délka rukávu = 120 cm šíře 140 cm
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky. Nastehujeme prsní a pasové záševky, na předních i zadním díle. Nastehujeme zesazení ramen a boků a naznačíme si zapínání předního dílu. Podložení předního dílu (zapínání) položíme vliselíem, zahneme do rubu a zažehlíme. Při zkoušce zkontrolujeme sklon a šíři ramen, správnost vypracování záševků a šiči pasu na předních i zadním díle. Pokud jsou někde nedostatky, opravíme je přestehováním záševků a boků.
Musíme si uvědomit, že v době biedermaieru byl módní úzký pas stažený korzetem, a tudíš i kabátek byl značně vypasován. Přišijeme k tělu živůtku i spodní části kabátku, na něž jsme si předšili postranní švy. Šosy kabátku mají být sešity pouze postraně, vzadu necháme šos otevřený a musíme jej vypodšívkovat. Šosy upravíme tak, aby se vzadu mírně překrývaly a pěkně přilehly na sukni.
Pokud kabátek dobře sedí, můžeme vše sešít na šicím stroji začistíme švy.
Podložíme zapínání předního dílu vlizelínem, přežehlíme a proštepujeme.
U rukávů sešijeme boční švy a dvojím nastehováním navolníme rukávovou hlavici, aby šla lépe vsadit do průramku. Vyzkoušíme, zda je vše v pořádku, upravený rukáv nastehujeme a přešijeme na stroji.
V oblasti lokte přišijeme k rukávu zvonové rozšíření a olemujeme spodní okraj. Aby byl rukáv pěkný, můžeme opět vypodšívkovat. Pokud chceme u kabátku i límec, spodní díl límce zpevníme nažehlením vliselínu. Předšijeme si límec na šicím stroji a po lícní straně prostehujeme podél švu tak, aby se nekroutil a pěkně přisedl na ramenou. Pak vsadíme spodním dílem do průkrčníku. Vyzkoušíme a pokud je vše v pořádku, krytým stehem opatrně, ale pevně přišijeme volný svrchní díl límce do průkrčníku.
Pak 2x zahneme, spodní okraje rukávu a dolního okraje a proštepujeme.
Nakonec vyšijeme knoflíkové dírky a přišijeme knoflíky.

návod ŠITÍ: ŠIJEME DLOUHOU SUKNI / biedermaier

6. září 2016 v 0:59 | STŘIHY OTYLKA |  historie = BIEDERMAIER
SPOTŘEBA LÁTKY na 140 cm šířky - záleží na položení střihu podle délky sukně:
podle šíře spodního lemu sukně 1x délka + 10 cm x počet dílů, kateré se vejdou na šířku látky

POSTUP ŠITÍ
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky. Jednotlivé díly nastehujeme a přeměříme, jestli šíře sukně souhlasí se šířkou spodničky a pokud nesouhlasí, šířku upravíme. Střih sukně, aby se látka pěkně položila na konstrukci spodničky musím být větší nejméně o 40 cm může však být širší až o 120 cm. Záleší na typu střihu, konstrukci spodničky a typu použitých látek.
Pokud je tvar sukně v pořádku, sešijeme boční díly sukně k sobě, a na jedné části ponecháme nedošitý rozparek umožňující oblečení sukně. Na dílech odšijeme záševky a vyhladíme dostran.
Pak vypracujeme pasovu část sukně. Historická móda, zejména v tomto období, předepisovala široké nabírané sukně, aby byl co nejvíce zdůrazněn úzký pas v kontrastu s bohatou nabíranou sukní. Proto musíme sukni v pase nabrat, nejlépe pomocí vrapování . Nabraný pas vsadíme do pásku na zavazování.
Vyměříme délku sukně, začistíme okraj a přišijeme ručním matracovým stehem.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. Může nás inspirovat i skvělý trik s kusem nitě, dveřma a křídou ;)
*

návod ŠITÍ: doublet, vesta, kalhoty (cca. 1570 - 1620)

6. září 2016 v 0:58 | STŘIHY OTYLKA |  historie = RENESANCE

KATEGORIE STŘIHŮ:

Před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

Šití historického oblečení se příliš neliší od šití současných oděvů. Odlišá je pouze míra řasení a ozdobné prvky. Proto v základě můžeme postupovat podle návodů na:

OBLEČENÍ RENESANČNÍHO ŠLECHTICE

Při šití doporučuji postupovat podle výše zmýněných návodů. Vesta i kabátec jsou v tomoto střihu doplněny ozdobnými pásky našitými v průramcích a na spodním lemu kabátce i vesty.
Rukávy kabátce jsou pod rukávovou hlavicí protřiženy a mezi pásky prosvítá košile, jak je vidět na obrázku.
Kabátec je v pase zdoben širokými pásky zakončenými ozdobnými kornoutky, nebo špičkami tzv kaplíky.

LÍMEC je nasazen do průkčníku pomocí mezidílce, jenž upravuje ozdobné zdvižení límce v přední části košile.

Rukávy jsou v oblasti ramen silně nařasené a protisklady jsou i u lokte. Tím je dosaženo, že rukávy bohatě vystupují z ozdobných prostřihů kabátce.

Pantalony, podvlíkací kalhoty, jsou v pase i u kolen silně nařaseny a poté všity do pásku a u kolen do spodní části kalhot. Silné řasení dodává bohatost svrchním širokým kalhotám, jenž nevisí, ale podle tehdejší módy tvarují postavu.
Krátké kalhoty jsou opět v pase řasené do pásku a nohavice zdobí bavlněné kroucené třásně.
*

GOTICKÉ HISTORICKÉ KOSTÝMY - základní popis a termíny

6. září 2016 v 0:56 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA
GOTICKÉ HISTORICKÉ KOSTÝMY
Stejně jako dnes, i v gotice bylo oblečení poměrně rozmanité a pojmenovávané podle oblasti vzniku, či funkce.Zde uvádím ve stručnosti několik základních oděvů i s dobovými názvy v mužské i ženské variantě:
Jako spodní prádlo sloužily SPODKY, v pase upevněné tkanicí. v ROCE 2008 BYLO NÁLEZEM ZBYTKŮ 2 PODRPSENEK na rakouském zámku Lengberg ve východním Tyrolsku, PROKÁZÁNO, ŽE EXITOVALY I V TOMTO OBDOBÍ. S nástupem korzetů jejich používání a znalost zanikla..
PONOŽKY dosahovaly až k nohavicím spodků, k nimž je bylo možno přivázat.
Dámy nosily spodní košilky zvané OPLEČÍ, CHAINSE. Ty měly jednak na ramínka, jednak i s dlouhým rukávem.
Jako nový typ základního oblečení oblékaným místo chainse pod svrchním oděvem, byl COTTE
Přes COTTE se oblékal SURCOT, u nás se mu říkalo suckni. Byl kratší a volnější, než vypasovanější spodní oděv. Byla jakási šatová sukně s hluboko vystřiženými průramky.
COTEHARDIE, byl vypasovaný dámský oděv nošený jak samostatně, tak s pachy (dlouhými rukávy), nebo pod bezbokým šatem SURCOTEM. Pod úrovní pasu mohl mít otvoru sloužící pro nadzvedávání sukně nebo k dosažení na předměty zavěšené na opasku pod šaty.
KARNÁČ (GARMACHE) zimní, též cestovní oděv oblékaný přes cotte a surcotte. Něco na pomezí mezi svrchním oděvem a pláštěm.
SVRHNÍ TUNIKA též zvaná DALMATIKA, CHODĚCÍ SUKNĚ
Sloužila k nošení během dne, byla prakticky nejrozšířenějším oděvem z nejrůznějších materiálů často s lemy.
RUKÁVY široké i úzké, trychtýřovité, bývaly často zdobené kožešinami, drahokamy, perlami.
PACHY široké i úzké volně visící rukávy nejrůznějších tvarů a délek. Byly napevno přišité, nebo přivazovací, či připínací na knoflíčky, přívěsky.
Vdaná žena nosila na hlavě plachetku, henim, aj.
Svobodné dívky nosily ve vlasech vínek.
PLÁŠŤ složil k reprezentaci majitele, nebo proti nepřízni počasí - půlkruhový, třičtvrtěkruhový i kruhový s dírou pro hlavu a otvory pro ruce.
Zpracování i materiály oděvů se lišily podle společenského stavu majitele. Nejčastějším materiálem byl len, vlna, kůže. kožešiny.
*

ÚPRAVA HLAVY ŽEN VE STŘEDOVĚKU

6. září 2016 v 0:55 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA

ÚPRAVA HLAVY ŽEN VE STŘEDOVĚKU

Gepent, něm. gebende, bant, band, harbant, harpant, lat vitta, peplum - módní dámský čepeček.
Feflík, lat. redimiculum - okrasa ženské hlavy, původně stužka na přilbici, později přívěsek v ženskému závoji a pokrývce hlavy vůbec (Zíbrt, 1892)
Šlojíř - ženský závoj nošený jako samostatné zavití hlavy, nebo v kombinaci s diadémem či čepečkem. Býval i z drahocenných hedvábných látek.
Zavití, zavíjěnie, závoj, rouška, pentlík, podvika, paučník, šatek, plachetka, samokrutník, samokroutek, hedvábník, lat vitta, lat. peplum, něm. bulle, fr.cuevre-chief, pol. zawoj, ruszka, ruszyca, swoyk, zawojka - druhy závojů používané od ranného středověku (Zíbrt, 1892) Dokonce se vyskytuje i označení čechlík, jež obvykle značí košili. Slovo pentlík (pol. patlik, petlik, crinale) také může značit korunku, stuhu, ozdobu dívčí hlavy (14.stol). (Kýbalová, 2001)
DIADÉMY
Chapel - velmi módní ozdobný nízký diadém, býval bohatě zdobený perlami a kameny
Obroučka, loubek, fr. chapel, chapelet, něm. schapel - prostá čelenka z ušlechtilého, nebo i neušlechtilého kovu, nošená na hlavě muži i ženami od 12. do 15.stol(Kýbalová, 2001)
Diadém - honosná ozdoba hlavy, kterou nosili muži i ženy; mohlo se jednat i o korunu
Věnček, věnec, vienek, vínek, něm kranec, lat. crinale - ozdoba hlavy panen od ranného středověku, někdy z perel - perlovec (pol. tkanka perlowa). Byl-li perlovec podkladem pod korunku či obroučku, pak se nazýval spodníček. 14. století (Zíbrt, 1892)
Věnček, věnec, vienek, vínek, něm kranec, lat. crinale - ozdoba hlavy panen od ranného středověku, někdy z perel - perlovec (pol. tkanka perlowa). Byl-li perlovec podkladem pod korunku či obroučku, pak se nazýval spodníček. 14. století (Zíbrt, 1892)
ÚČESY:
Fulfas - pevně stočené, na různé podložky navinuté vlasy vměstnané do sáčků z drahých látek, vždy v kombinaci s různými čepci.(Kýbalová, 2001)
Gefrens - lokální německý typ zdobení hlavy. Copy obtočené kolem hlavy jsou zdobeny třásňovou ozdobou, někdy doplněnou perlami. Rozšířen v 14 i 15.století. (Kybalová, 2001
Crispine, crespinette - síťka na vlasy, jednoduchá forma zvaná snood (Norris, 1927)

Oděvní slovníček doc

Atlas, rasat - nejhladší hedvábná lesklá látka, z arabského atlas - hladký, kdy jemný, málo kroucený hedvábný útek protkával osnovu osmivaznou atlasovou vazbou, tedy též označení druhu vazby látky (Winter, 1892, Staňková 1970)
Barchan, barchet - tkanina, jejíž osnova je lněná a vetkání bavlněné (Staňková, 1970, Winter a Zíbrt, 1892)
Bomesin - směs hedvábí a bavlny (Winter a Zíbrt, 1892)
Boura - polohedvábná látka, tzv. zadní hedvábí (Winter a Zíbrt, 1892)
Brokát - vzorovaná nebo hladká hedvábná tkanina, v útku se často používalo kovových nití (Staňková, 1970)
Fertat - látka míchaná z vlny a hedvábí (Winter a Zíbrt, 1892)
Fanderstat - hedvábná látka (Winter a Zíbrt, 1892)
Czeter, schëter, čatr - jemné bílé plátno (Winter a Zíbrt, 1892)
Catasamiti, sarantasima, examitum - polohedvábné látky z Benátek
Cendat, cyndát - polohedvábná látka (Winter a Zíbrt, 1892)
Cendelín, czendalyn, zendalin - polohedvábná látka (Winter a Zíbrt, 1892).
Kment, bys - jemnější bílé plátno (Vaverka, 2003), proslulý svou kvalitou byl plátěný kment bavorský a vlaský, (Winter a Zíbrt, 1892)
Postavec, příp. hedvábie - hedvábná látka (Vaverka, 2003)
Roh, roskop, něm. rosskopf, roskopij, burgundský čepec, hanlivě chomút, hennin (fr. angl) - označení vysokých módních pokrývek ženské hlavy. Slovo hennin také skutečně vzniklo z nepochopení původní nelichotivé poznámky. Módní byl od 1380 do konce 15.století. Dvojrohá forma hornerhaube (chomůty, rohy, fr. coiffure a cornes, it. sella) byla rozšířená do 60.let 15. stol a byla velmi oblíbená na burgundském dvoře. Forma zvaná sturz byla velmi oblíbená i v českých zemích. (Zíbrt 1892, Boucher, 1965, Kýbalová 2001)
Šapel, schapel, chapel - velmi módní ozdobný nízký diadém, býval bohatě zdobený perlami a kameny (Zíbrt, 1892)
*

návod ŠITÍ: Plachetka, šlojíř, ženské úpravy hlavy

6. září 2016 v 0:54 historie = GOTIKA
V dobách historických nosily ženy zavité hlavy jako znak svého stavu manželského. Každá doba i každý stav a případně i povolání měl své charakteristické pokrývky hlavy.
Plachetky nosily ženy od nejstarších dob a nejnápadnější rozdíly byly v užitých materiálech, ve zpracování a velikosti.
 • venkovanka - prostá bílá plachetka lněná, vínek byl ze stuhy, či proužek kůže
 • měšťanka - lněná plachetka s zdobným vínkem
 • štechtična - lněná, či hedvábná plachetka olemovaná zlatohlavem, pošitá perlami či drahokamy, vínek ze zlatohlavu, nebo sametu pošitém drahokamy či perlami
POSTUP ŠITÍ:
Střih přiložíme na vybranou plátěnou, lněnou, či hedvábnou látku a vystřihneme s přídavkem 2 cm na zaobroubení.
Střih ja tento typ vinutí hlavy je dvoudílný, Spodní, přiléjhající na krk je tvarován do širokého oblouku, svrchní je obdélníkový, nebo kruhový, či ovál.
Spodní díl je sešit na vrcholu a temeni hlavy, svrch díl může být přichycen drobnými stehy, nebo jej přidržuje vínek.
Olemovat můžeme prostým dvojitým zahnutím látky a ručně okraj drobným stehem přichytíme.

Prošití na stroji nedoporučuji, okraj není příliš jemný a splývavý a stehy nemají být vidět. Vždyť v tehdejší době šití strojem nebylo možné.

Nejvhodnější způsob olemování pomocí obloučků je výšivka.

návod ŠITÍ: OPLEČÍ, COTTE, SURCOT, COTEHARDIE

6. září 2016 v 0:53 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA
SPOTŘEBA LÁTKY:
 • šatová látka = 2 X DÉLKA ODĚVU na 140 cm šíře, + VÝŠKA PŘESAHŮ = při široké sukni si změříme výškuy přesahu střihu přes šíři látky, tj 140 cm. Přesahy střihu musíme položit na látku stejným směrem po osnovní niti.
 • krajovka, nebo lem = podle lemu sukně
 • 2 potítka
Materiál: len, plátno, samet s vlasem (stříháme PO vlasu - jenom manžestr a samet PROTI vlasu - to proto, abychom po čase neměli "vyleštěný" zadek po sezení), satén, damašek, vlněné sukno. Na lemy použijeme kontrastní látku, kožešinu, hedvábí, damašek.
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
POLOŽENÍ STŘIHU č. 1
POLOŽENÍ STŘIHU č.2
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a sukně. Švy rozžehlíme. Podložení předního dílu (zapínání, šněrování) položíme vliselínem, zahneme do rubu a zažehlíme. Průkrčník podložíme plátnem začišťující a zpevňujícím okraj oděvu. Podložení průkrčníku, případně průramku bývá na střihu vyznačen liníí asi 10 až 15 cm od okraje látky. Můžeme si jej překreslit na další papír a zřetelně popsat, ke kterému dílu a oděvu patří. Podložení našíváme až po zkoušce a upravení okrajů. Přiložíme jej lícem na líc látky, prostehujeme a po obrácení a zahrnutí dovnitř oděvu vyzkoušíme. Pokud podsazení je v pořádku znuvu obrátíme, upravíme a přešijeme. Podsádku pak ještě upevníme ke švům na ramenou, aby se při oblékání neotáčela ven. Můžeme proštepovat asi 0,5 cm od okraje.
Pak sestehujeme a pasové záševky rozžehlíme.

Gotické rukávy se od dnešní liší dlouhým cípem vysícím až k zemi. Postup vsazování je stejný, rukáv však musí být vypodšívkovaný. Střihneme jej tedy z dvojí látky. Po sešití bočních švů zasuneme jeden rukáv do druhého lícem k sobě, Jeden rukáv tedy bude lícm navrch, druhý naruby. Sešijeme okraje cípu tj. svrchní látku i podšívku, obrátíme celý rukáv na líc a urovnáme. Jelikož je cíp příliš dlouhý, je lépe obě vrstvy sešpendlit a prostehovat podél hlavice. Vnitřní švy na spodní straně rukávu se mají překrývat. Pak rukáv obvyklým způsobem vsadíme do průramku a všijeme svrcní látku. Podšívku phrneme přes vzniklý a rozžehlený šev a v ruce krytým stehem přišijeme.

Tyto rukávy lze i připínat do oděvu, Za tímto účelem musíme i horní číst. tj. rukávovou hlavici obšít, rukáv ponechanou dírkou obrátit na líc a zbylý otvor začít v ruce. Na rukávové hlavici vypracujeme zapínání, nebo přivazování stužkami.

ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. U gotického oděvu počítáme s tím, že by přední okraj měl sahat asi 3 až 4 cm nad špičky boty a zadní okraj může být o něco delší. Musíme myslet na bezpečnou chůzi.
*

návod ŠITÍ: ŠATY SE ŠNĚROVÁNÍM

6. září 2016 v 0:52 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA
před započetím prací ještě dvě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití
SPOTŘEBA LÁTKY šíře 140 cm :
ŠATY = 1 x délka živůtku + 2 x délka sukně + 1 x délka rukávu
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky a díly obentlujeme.
Položení střihu na látku je stejné jako u šatů:

SPODNÍ KOŠILE:
se šije poměrně jednoduše: sešijeme ramena předního a zadního dílu a bočnice. Sešijeme postranní švy na RUKÁVECH a vsadíme do průramků. U ramenního švu rukávovou hlavici nabereme. Okolo průkrčníku ušijeme tunýlek pro tkanici na vázání a stažení výstřihu.
Vyměříme spodní okraj sukně na postavě, zde si musíme všimnout charakteristiského tvaru břicha a hýždí, aby sukně byla všude stejně douhá i přes případné nerovnosti postavy. Často se stává, že sukně je při nošení a změně postoje nehezky cípatá. Sukni si proto necháme změřit od podlahy (na stole, či podložce) vzhůru při pomalém otáčení. Přední část sukně necháme mírně kratší, pamatujte na bezpečnost chůze. I v histirických dobách bylo povoleno ponechat viditelné špičky střevíčku dam.
Aby spodní okraj byl dobře zpracován, obrubu vypracujeme v ruce. Nakonec pečlině rozžehlíme švy do stran a celou košili/šaty vyžehlíme.

SVRHNÍ ŠNĚROVACÍ ŠATY:
Sešijeme boky i ramena k sobě a vyzkoušíme. Na zkoušce si vyměříme sezazení obou dílů přednice a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Podél stehovky přijde podžehlit vlizelín. Přebytečné okraje nestříhejte, dírky u štěrování potřebují zpevnit více vrstvami látky.
Podložení předního dílu (šněrování) položíme vliselíem, zahneme do rubu a zažehlíme. Sešijeme boky a ramena a vytvarujeme pasové záševky.
Při vyzkoušení šněrovačky si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje těsně přiléhají k sobě. Pokud je vše v pořádku, stejným způsobem ušijeme podšívku do živůtku (včetně záševků) obě lícové strany k sobě přiložíme a sešijem podšívku se šněrovačkou. Kolem krku ponecháme nesešité, aby šla šněrovačka obrátit na líc. Po urovnání pečlivě přišijeme podšívku i kolem krku a vyžehlíme.
Na předním díle si vyznačíme dírky pro štěrování, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.
Jako druhou variantu můlžeme zvolit všití háčků, nebo oček na tkanici. Tyto všíváme těsně k okraji z rubové strany (aby nebyly vidět stehy, ale očka vystupovala zpoza okraje ven) nebo je můžeme vsadit přímo do krajového švu. Dírky, nebo háčky, či poutka (očka) musí být přímo proti sobě, aby nebyla přednice deformovaná.
Pak začistíme okraje šněravacích šatů po celé délce předního dílu. Může být opět vypodšívkovaný. Není příliš elegantní, když přo každém pohybu látky je vidět rubová část.
Spodní okraj vyměříme a začistíme stejným způsobem jako u sukně spodní košile. Může nás inspirovat i skvělý trik s kusem nitě, dveřma a křídou ;)

*

návod ŠITÍ: SPONKOVNÍK

6. září 2016 v 0:48 | STŘIHY OTYLKA |  SPONKOVNÍK

Na šití jsem připravila několik střihů, základ je ale stejný - kapsy našité na dlouhém obdélníkovém základu + popruhy na sponečky a spony.

Podle střihu si připravíme

1/ látku na obdélníkový základ,

2/ výztuha na podžehlení

3/ popruhy (můžou být i z kontrastní látky)

4/ proužky na upevnění popruhů

5/ 2 kapsy

Jako obvylke, látku stříháme s přídavky na švy asi 2 cm a vše si vyžehlíme. Výztuhu střihneme bez švových přídavků a budeme ji potřebovat nažehlit až ke konci prací na zadní základovou látku.

Okraje proužků na upevnění popruhů si zahneme (nastehujem, nebo pomocí špendlíků) a vyžehlíme.

Vyměříme si výšku kapes a délku popruhů. Konce popruhů přijdou ukotvit proužky látky těsně mezi obě kapsičky. Konce popruhů uchytíme několika stehy a přiložíme připravené upevnění a nastehujeme. Vše přešijeme na stroji. Popruhy přišijeme v několika bodech na základovou látku tak, aby šly mezi švy vsunout různě široké sponky a spony.

Jako další krok přijde našití dna kapsiček lícem na líc základny. Horní kapsa přijde našít dnem nad nad ukotvení poruhů. Nesmíme však zapomenout, že boky dna musí být složené do skladů, aby byla kapsička dostečně prostorná. Pak kapsičku přehneme nahoru a dno znovu přešijeme.

Boky kapsiček jen nastehujeme na boky obdélníkového základu, protože je přišijeme zároveň se spodní látkou. Proto si sklady kapiček urovnáme tak, aby se při šití nedostaly do švu. Prosím, vzhledem k tomu, že budeme sponkovník obracet z rubu na líc, nedoporučuji použít špendlíky, ale nastehovat!

Obě látky - svrchní (s kapsičkami) a spodní položíme lícem k sobě, zkontrolujeme, zda se tělo kapsy nedostalo mezi švy, sesteuhjeme si 3 strany, Tj. boční, spodní a druhou boční a můžeme na stroji obšít. Pak sponkovník obrátíme ponechaným otvorem na líc, srovnáme kapsy, rohy a dovnitř vsuneme připravenou výztuhu nažehlovací hmotou obrácenou na zadní látku.

Na horní straně sponkovníku otevřený otvor, do kterého vsadíme zavěšovací poutka, zahneme okraje a sestehujeme. Pak všechny 4 strany prošijeme na šicím stroji asi 3 mm od okraje. Začínáme v levém horním rohu a končíme na pravém horním rohu horní části, takže máme upevnění poutek 2x prošité.

Nakonec přižehlíme výztuhu a pečlivě vyžehlíme kapsy. Pokud máme pocit, že jsou příliš veliké, můžeme bočnice proštepovat, nebo udělat zapínání na poutko a knoflíček.
Střihy č. 537 a 542

návod ŠITÍ: KOŠÍK, střih č. 540

6. září 2016 v 0:46 | STŘIHY OTYLKA |  KOŠÍKY
KATEGORIE STŘIHŮ:

potřeby: - svrchní látka, může být i riflovina
- vnitřní látka
- lemovací šikmý proužek
- vázačka

Na tento košík použijeme střih č. 540, Střihy Otylka. Pokud nám rozměry střihu nevyhovují, lze je upravit.
Jedotlivé díly střihu křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm) a vystřihneme.
Připravíme si šikmý proužek střižený nakoso (šikmo) k osnově. Délku si zjistíme podle obvodu košíku. Šířka je asi 4 cm. Vytřižený proužek musím zažehlit do potřebného tvaru:
lemování šikmým proužkem
Vnitřní látku podžehlíme vlizelínem, dno můžeme zpevnit dvojitou vrstvou, nebo sakonem, přiložíme obě látky rubem k sobě a kolem dokola obšijeme Okraje olemujeme připraveným šikmým proužkem.
Boky košíku vhodným způsobem složíme aby tvořily kolmé stěny, sklady uvnitř rozložíme do stran a po přehnutí vyčnívajících okrajů upevníme pomocí knoflíčků. Vzniklým tunýlkem můžeme protáhnout ozdobnou mašličku.
Poku máme obavy ze šití šikmého proužku, můžeme do horního okraje košíčku mezi obě vrstvy vložit přeložený proužek látky. Je to také hezké, a není to moc náročné pro začínající švadlenky.

návod ŠITÍ: ZÁVĚSNÝ KOŠÍK, střih č. 541

6. září 2016 v 0:45 | STŘIHY OTYLKA |  KOŠÍKY
KATEGORIE STŘIHŮ:

Potřebujeme:
 • látka - svrchní, může být i riflovina, případně několik pásků barevných látek. Na obrázku je modrý horní okraj
 • vnitřní látka
 • 2 x závěsná poutka
 • vlizelín
 • pevná vkládací vložka ze sololitu, nebo tvrdého papíru
Na tento závěsný košík, nebo vak použijeme střih č. 541 od Střihy Otylka. Pokud nám rozměry střihu nevyhovují, lze je upravit, ale strany, které mají být spolu sešity, musí mít stejnou délku. Tj. obvod základny a délka boční stěny.
Závěsný košík
Jedotlivé díly střihu křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm) a vystřihneme. Svrchní i vnitřní látky vyžehlíme.
Pokud máme v plánu sešít svrchí látku bočního pláště z více dílů, sešijeme je a švové přídavky složíme do strany, přežehlíme a zpevníme proštepováním.
Svrchní látku dna sešijeme ve zbylých stranách dokola s bočním pláštěm a pak teprve sešijeme bošní šev ode dna vzhůru. Přebývající, tj druhý zadní díl ze dvou stran - se spodní strany a jednoho boku přišijeme, z horní části obroubíme otvor, aby šla vkládat menší deska výztuhy.
Stejným způsobem sešiijeme i podžehlenou podšívku (bok i dno), vložíme do košíku a upravíme si výšku horního okraje košíku. Pro té horní okraj obou látek zahneme dovnitř, aby jsme jej mohli proštepováním uzavřít. Následně horní okraj začistíme a zpevníme proštepováním. Horní okraj asi o 3 až 4 cm přehrneme ven jako ozdobný lem.
Znovu přežehlíme a zafixujeme na podšívku výztuhu.
Po ušití košíčku, si ještě musíme připravit závěsná poutka. Ty jsou ušité z dlouhých pruhů látky, přeložené podélně v půli lícem k sobě ze dvou stran. Tentokrát je potřeba krátkou stranu zapošít. Obě poutka ušitá a vyžehlená, případně i proštepované asi 3 mm od okraje. Poutka později připevníme knoflíkem ke košíčku.

návod ŠITÍ: batoh

6. září 2016 v 0:45 | STŘIHY OTYLKA |  BATOH
KATEGORIE STŘIHU:

SPOTŘEBA:

 1. 60 x 140 cm pevné látky
 2. 40 x 140 cm podšívky
 3. zbytky kůže nebo semiše na lemování
 4. 110 cm šňůry
 5. 160 x 3 cm popruh
Vystřihneme díly s přídavky na švy 1 až 1,5 cm a obentlujeme. Jednotlivé klopy kapes složíme lícem podšívku na líc svrchní látky. Mezi obě vrstvy můžeme vložit proužky kůže na lemování a proužek kůže s dírkami na zapínání. Stejným způsobem si vypracujeme i kapsy. Na kapsy našijeme přesky. Na tělo batohu vyměříme umístění kapes a popruhů. Po přišití kapes přišijeme i klopy.

Konce dlouhých popruhů umístíme na ramenní části, vyměříme si vhodnou délku a dolů umístíme krátké poruhy s přeskami. Na konce dlouhých popruhů našijeme asi 15 cm dlouhé kožené pruhy s dírkami na zapínání.

Popruhy ukotvíme (předšijeme) hustým entlem na švové přídavky a našendlíme, aby se při šití nedostaly do některého ze švů. Pak můžeme vsadit dno a horní klopu se zapínámím na řemínek s přeskou.

Do horního otvoru vypracujeme 8 poutek z dvojité látky, dlouhých asi 4 cm na provlečení šňůry. Všijeme opět hustým entlem těsně podél okraje látky.

Batoh si můžeme vypodšívkovat:

sešileme postranici batohu a vložíme podšívkové dno. Podšívku vložíme rubem na rub do batohu a horní okraj založíme podle výšky těla batohu. Okraj přešijeme asi 1 až 2 mm od okraje na stroji, nebo ručně krytým stehem. V místě poutek, prošijeme několikánásobně, poutka budou extrémě namáhaná.

Uznávám, že přešití některých spojů hustým entlem vypadá poněkud neprofesionálně,
ale šila jsem takto usárnu již před 30ti lety a stále je funkční, aniž by potřebovala opravu.
Po zahnutí a opětovném přešití je spoj dokonale zkryt ve švu.

Místo zapínání na přesky můžeme použít druky, suchý zip, případně i vázání.

Návod č. 2:

návod ŠITÍ: Podšívkovaná kabelka se dnem

6. září 2016 v 0:43 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:

potřeby: - látka - černá (pevná) můře být i riflovina
- květované pevné plátno
- vínová na podšívku
- magnet na zapínání kabelky
- na výztuž ucha lze použít průsvitné hadičky, které se používají třeba do akvárií

Pokud nám rozměry zakoupeného střiihu nevyhovují, lze upravit tak, aby strany, které mají být spolu sešity, měly stejnou délku.
Bok a dno ponecháme v jednom kuse, jen dno vyztužíme po rubu pevnou látkou.
Po vystřižení střihů křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s
přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm).
Na spodní stranu květované vrchní lišty nastehujeme nařasené jednobarevné tělo tašky a sešijeme k sobě. To samé provedeme i s druhým dílem a podšívkami. Podšívkový vínový (horní) díl je dobré podložit vlizelínem a zažehlit, nebo použijeme pevnější látku, aby se nevyhrnovala z kabelky. V místě napojení můžeme proštepovat.
Na podšívkový vínový díl aplikujeme magnet, nebo velký patent a přišijeme kapsu.Tašku můžeme udělat i na zapínání zipem.
Na spodní straně tašky si vyznačíme střed a totéž uděláme i na vsazovaném díle. Přiložíme značkami k sobě a od středu přešijeme směrem k horní části tašky. Stejně přišijeme i druhou stranu tašky.
Díl na ucho přeložíme lícem k sobě a v kraji sešijeme, potom otočíme (např. pomocí vařečky).
Ucho vložíme mezi přední díl a podšívku, nahoře sešijeme. To samé i s druhým dílem.
Sešijeme podšívkové díly - ponecháme v dolním rohu dírku. Tou celou kabelu protáhneme a otočíme. Došijeme v ruce a je hotovo.
*

návod ŠITÍ: kabelka s klopou

6. září 2016 v 0:42 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
potřeby:
 • - pevná látka, může být i riflovina, na překlápěcí svrchní díl
 • - svrchní pevné plátno na tělo kabelky
 • - tenší látka na podšívku
 • - magnet na zapínání kabelky
 • - VÝZTUHA
 • - na výztuž ucha lze použít průsvitné hadičky, které se používají třeba do akvárií

Použijeme zakoupený střih , pokud nám rozměry nevyhovují, lze upravit tak, aby strany, které mají být spolu sešity, měly stejnou délku.

Po vystřižení střihů křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm).
Vlizelín vystřihujeme bez přídavků na švy, u podšívkoviny musíme počítat s tím, že má být o něco menší než schní látka.
Svrchní látku podžehlíme vlizelínem a v oblouku na bocích u dna sešijeme záševky. Stejným způsobem podložíme vlizelínem i překlápěcí díl. Poté přišijeme překlápěcí díl za svrchní látku k zadní stěně svrchního dílu kabelky. Před sešitím svrchní látky překlápěcího dílu s podšívkou můžeme vsadit nezi obě látky ozdobou paspulku, nebo složený proužek šikmo střižené látky.
Podšívku v obloucích u dna upravíme do správné velikosti pomocí záševků. sešijeme boky a překlápěcí díl k sobě, stejně jako jsou ušity svrchní části kabelky.
Připravíme si proužky na uši, lícem k sobě, sešileme dlouhé strany a obrátíme pomocí vařečky lícem navrch. Ušité uši vsadíme na tělo kabelky a nastehujeme.
Pokud dáváme Magnetické zapínání, vyměříme si místo k upevnění a přišijeme na oba díly příslušnými částmi.
Pak vsadíme podšívku dovnitř kabelky, Kabelku máme otočenou naruby a na lícovou stranu přiložíme lícem podšívku a obšijeme dokola. Necháme kousek nedošitý, tudy obrátíme kabelku lícen navrch a pečlivě upravíme. Protáhneme i uši. Dírku sešijeme skrytým matracovým stehem.

návod ŠITÍ: Kabelka s vnitřní velkou kapsou na zip

6. září 2016 v 0:41 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
potřeby: - látka - pevná, můře být i riflovina
- podšívka
- zip na zapínání kabelky
- vlizelín
- na výztuž ucha lze použít průsvitné hadičky, které se používají třeba do akvárií
Střih přiložímre na látku a pokud nám rozměry nevyhovují, lze je upravit tak, aby strany, které mají být spolu sešity, měly stejnou délku.
Pro vystřižení střihů křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm) a sešijeme naznačené záševky u dna tašky na vrchní látce i podšívkovém díle. Svrchní díl kabelky je dobré podložit vlizelínem a zažehlit, a na podšívku použijeme pevnější látku, aby se nevyhrnovala z kabelky. Švy můžeme proštepovat.
Díl na ucho přeložíme lícem k sobě a v kraji sešijeme, potom otočíme (např. pomocí vařečky).
Postup šítí vnitřních částí z podšívkoviny:
Části vnitřní podšívkové kapsy přiložíme lícem k sobě a sestehujeme dno a bočnice, které sešijeme na stroji. Stejným způsobem sešijeme i obě zbývající vnitřní kapsy. Tím nám vzniknou tři kapsy. Na horní rovné strany přijde našít zip uzavírající vnitřní kapsu. Zbylé strany přijdou přišít k vnější látce kabelky.
Zip nejprve nastehujeme na obě vnější strany vnitřní kapsy z lícových stran a proštepujeme. Pak přiložíme na levou stranu zipu druhou podšívkovou kapsu a zip sestehujeme a přišijeme na stroji. Stejmě postupujeme i na pravé straně.
Pak celou podšívku řádně urovnáme a vložíme do tašky. Uši vložíme mezi přední díl a podšívku, nahoře nastehujeme kabelku kolem dokola. Opatrně kabelku dokola obšijeme - proštepujeme na stroji, švy začistíme a je hotovo.
*

návod ŠITÍ: Kufříková kabelka

6. září 2016 v 0:41 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
velikostní formáty z nichž jde snáze odvodit velikost kabelky

Návod je vhodný pro tyto typy kabelek:

*

Všechny díly střihu přiložíme na látku, podšívku a obkreslíme a vystřihneme s přídavkem na švy. . Z koženky a sakonu vystřihneme patřičné díly bez přídavků. Koženku použijeme na dno, postranice na spodní části těla kabelky a uši. Na obrázku střihu č. 276/12 je koženka naznačena hnědou barvou. Sakonem vyztužíme postranice a dno kabelky. Dno kabelky zpevníme i dílem z PVC, nebo kouskem prostírání. Ucha kabelky budou částečně přišité na tělo kabelky, a přebývající čísti přeložíme podélně na půl a po přešití zasuneme dovnitř zpevňovací trubičky. (jsou vhodné trubičky do akvárií).
Dlouhé bočnice kabelky jsou na jednom konci mírně zaoblené. Na straně s obloukem našijeme zip na lícní stranu, zahneme a proštepujeme tak, aby zoubky zipu byly překryté.

Po vyžehlení látkových dílů a zpevnění svrchního pláště kabelky sakonem našijeme uši kabelky, přiložíme lícem k sobě boční pás a levou stranu těla kabelky a přišijeme. Stejným způsobem přišijeme pravou postranici. Pak si nainstalujeme koženku na postranici u dna a proštepujeme. Na dně kabelky najdeme střed a přiložíme na vyměřený střed spodní části kabelky a přeijeme. Dno kabelky je o několik centimetrů delší a přesahuje pod zapínací díly se zipem. Všechny části pozorně urovnáme, můžeme prostehovat a přešít.

č. 276 orientace dílů

Nakonec sešijeme stejným způsobem pošívkové části, přišijeme kapsy a po urovnání do kabelky zasazenou podšívku přišijeme proštepováním do kabelky.

návod ŠITÍ: Pompadůrka

6. září 2016 v 0:40 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
Postup: nastříháme tělíčko kabelky a díly sešijeme k sobě, tím se vytvoří válec.
Na horní část kabelky našijeme oba ozdobné díly podle nákresu:
Tím vytvořili jsme tunýlek pro stužku, ve švu na buku ponecháme nedošutoiu dírku na zdrhovací vázačku.
Spodní kulatý díl, který můžeme střihnout 2x a použít na vnitřek pevnější materiál. Kolečko přiložíme na vnitřní stranu kabelky a šijeme dokola.
Všechny švy začistíme entlem, na horní okraj můžeme našít proužek krajky, nebo lem.
Okraj jde i začistit ozbobným lemem.

návod ŠITÍ: taštička na plenky

6. září 2016 v 0:38 pro MIMINKA
- ušité a nafocené za 60 minut přesně, tzn., že je to jen postup, žádné začišťování a mazlení
- taštička je jednoduchá, bez všívání zipu, z látek co dům dal, požadavek zněl : délka 25cm, šířka 8cm, výška 15cm, zapínání jsem zvolila na gumičku a knoflík pro jednoduchost šití
-materiál: vrchní látka 30x44cm, podšívka 30x44cm, klopa 27x35cm, ronoplast nebo vatelín 27x35cm (zpevnění klopy), kulatá gumička 14cm, knoflík,
1. vrchní látka lícem k sobě, po stranách sešít
2. podšívka lícem k sobě, jedna strana sešít, na druhé straně ponechat cca 9cm nesešitý otvor
3. klopa : lícem k sobě, přehyb látky je dole, položit talíř o průměru cca 25cm, obkroužit dole oblouk a pak nahoře nakreslit rovnou linii - cca 7cm to vychází, to samé připravit i z výztuhy
4. ohyb látky na klopu nastříhneme do cca 1/2, sešijeme obrys talíře do 1/2 látky a vložíme gumičku obloučkem dovnitř, prošijeme gumičku a dokončíme šev, odstřihneme přebytečnou látku, obrátíme rubem k sobě, sežehlíme šev, vložíme výztuhu, prošijeme u kraje a třeba i ve středu klopy, aby se výztuha neposunovala
5. vrchní látku i podšívku složíme bočními švy k sobě ( líc je uvnitř), odměříme 8 cm šířku pro budoucí dno taštičky, sešijeme, to samé na druhém konci, odstřihneme, to samé připravíme i pro podšívku
6. vrchní látku obrátíme lícem ven, dno je dole, přišpendlíme klopu na zadní díl na horní okraj taštičky, a to celé vložíme do podšívky, která má rub venku = podšívka se svým lícem dotýká klopy
7. upravíme středové švy vrchní látky a podšívky na sebe, zkontrolujeme, zda horní okraje mají stejnou délku, pokud ano, prošijeme je k sobě, pokud ne, je to poslední možnost opravy - zúžení na stejnou délku
8. najdeme nezašitý otvor v podšívce a protáhneme jím vrchní látku i klopu, která je uvnitř, urovnáme, zkontrolujeme a pak zašijeme otvor v podšívce
9. horní okraj prošijeme ( a nebo ne), naplníme taštičku předpokládaným obsahem a přišijeme podle toho knoflík
10. konečné rozměry : dno 8x 21cm, horní šířka 28cm, výška 16cm, klopa šířka 25cm, délka 16cm
Návod pro vás vypracovala a svolila s vložením TOTEBAG jejíž tvorbu si můžete zakoupit na stránkách Fleru

návod ŠITÍ: kabelka, střih č. 535/27

6. září 2016 v 0:37 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
potřeby: - látka - svrchní, může být i riflovina
- podšívka
- zip na zapínání kabelky
- 4 kroužky
- 2 karabinky
Na tuto kabelku použijeme střih č. 535/27. Pokud nám rozměry střihu nevyhovují, lze je upravit, ale strany, které mají být spolu sešity, musí mít stejnou délku.
Jedotlivé díly střihu křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm) a vystřihneme.
Bok a dno svrchní látky podžehlíme po rubu výztuží. Žehličku na svrchní látku jen pokládáme, aby se nevytvořily bubliny.
Na svrchní látce kabelky i na dnu si najdeme střed střihu, a těchto bodech přložíme k sobě levou stranu kabelky a dno a po nastehování sešijeme. Stejným způsobem si vyměříme pravou stranu s sešilejeme. Lícem ven, rubem dovnitř.
U podšívky postupujeme trošku jinak:
Střiženou podšívku složíme podle popisky na střihu a sešijeme levé dno s levou stranou membrány. Stejně postupujeme i u pravé strany, jen v místě označeném na střihu ponecháme nedošitý otvor. Zvolila jsem úpravu střihu, která není tolik náročná na vyměřování a snáž se šije.
Na hotový korpus nyní přišijeme boky podšívky. Svrchní část kabelky obrálíme na rub. Nasadíme na ni podšívku, urovnáme a do horního otvoru vsadíme zip a kabelku obrátíme na líc připraveným otvorem. Ten uzavřeme ručně, krytým matracovým stehem.
Připravíme si i dvě poutka pro ucho.
Poutka pro ucho si ušijeme tak, že přehneme obdélník látky 4 x 10 cm podélně rubem k sobě, a po 2 stranách sešijeme. Není potřeba zapošívat. Poutko pak obrátíme nalíc pomocí tyčky. Praktická je jehlice na pletení, nebo jídelní hůlka. Vypářeme sešitý krátký uzávěr, navlečeme kroužek a vsadíme přeložné poutko do horního konce boku, kde končí zip. Zafixujeme na šicím stroji.

návod ŠITÍ: Kabelka do ruky, střih 536/28

6. září 2016 v 0:36 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
potřeby: - látka - svrchní, může být i riflovina
 • - podšívka
 • - zip na zapínání kabelky
 • - 4 kroužky
 • - 2 karabinky
 • - vlizelín

Na tuto kabelku použijeme střih č. 536/28. Pokud nám rozměry střihu nevyhovují, lze je upravit, ale strany, které mají být spolu sešity, musí mít stejnou délku.
Jedotlivé díly střihu křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm) a vystřihneme.

Kabelka, střih 536/28
Kabelka, střih 536/28

Bok a dno svrchní látky podžehlíme po rubu výztuží. Žehličku na svrchní látku jen pokládáme, aby se nevytvořily bubliny.

Na svrchní látce kabelky i na dnu si najdeme střed střihu, a těchto bodech přložíme k sobě levou stranu kabelky a dno a po nastehování sešijeme. Stejným způsobem si vyměříme pravou stranu s sešilejeme. Lícem ven, rubem dovnitř.
Stejně ušiljeme i podšívku.
Ještě si musíme ušít ucho. Látku přeložíme podélně lícem k sobě a ze dvou stran sešijeme. Není potřeba zapošívat. Ucho pak obrátíme nalíc pomocí tyčky. Praktická je jehlice na pletení, nebo jídelní hůlka. Vypářeme sešitý krátký uzávěr a hotové a přežehlené ucho vsadíme do kabelky tím, že nastavíme bočnice. Vzniklý šev překryjeme ozdobným krytem. Ozdobný kryt si před použitím vyžehlíme a okraje zahneme do rubu a přichytíme stehováním. Takto připravený kryt na kabelku naštepujeme podél všech okrajů.
Kabelku - svrchní část, obrátíme na rub vložíme do kabelky z podšívky = rubem k sobě.
Horní okraj sešijeme, ale ponecháme otvor na obrácení kabelky v místech, kde bude zapínání. Při obracení celou kabelku protáhneme ponechaným otvorem včetně ucha a POZDĚJI otvor zašijeme krytým matracovým stehem.
MAGNETICKÉ ZAPÍNÁNÍ:
Obkreslíme kovovou část magnetky na látku. Do látky je potřeba udělat kulatou díru. Přesně tak velkou, jako je velká kovová část magnetky. Díru nejlépe vyříznete párákem. Průměr otvoru může být i o malinko větší, magnetek se vám pak bude dovnitř lépe soukat.
Zprvu to jde ztěžka, a nebojte se otvor i malinko zdeformovat, případně malinko zvětšit.
Když je jedna půlka magnetku na místě, to samé udělejte i s protikusem.
Teď už zbývá jen prošít. Postupujeme předním stehem. Magnetek dokonce stačí našít jen jedním směrem, zpátky šít už nemusíme.
Použijte silnější nit, riflovou nebo perlovku. Jednak lépe drží a jednak vypadá lépe.
Pokud si na mgmetku netrofneme, stejnou službu udělá i velký patent. Na líci vše zakryjeme knoflíkem, nebo nějakou nášivkou. Třeba i kovovou.
Nakonec zašijeme ponechaný otvor a kabelka je hotová

návod ŠITÍ: KOSMETICKÁ TAŠTIČKA, střih č. 538/29

6. září 2016 v 0:35 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
č. 538 kabelka č 29

Na šití jsem připravila střih s vnějšími kapsičkami, základ je ale stejný jako u kabelek tohoto typu - kapsa s klopou našitá na obdélníkovém základu, zapínání na zip
Podle střihu si připravíme:
1a/ svrchní látka PD + ZD
1b/ vnitřní látka na kapsu
2/ horní lišta
3/ svrchní látka + podšívka na klopu
4/ barevný proužek (u klopy)
5/ 2 x podšívka na obdélníkový základ + 1x výztuha na podžehlení
Jako obvylke, látku stříháme s přídavky na švy, asi 2 cm a vše si vyžehlíme. Výztuhu střihneme bez švových přídavků a budeme ji potřebovat nažehlit a až ke konci prací na podšívku.

POSTUP ŠITÍ předního dílu:
Sešijeme lícem na líc svrchní látku (díl 1a) a podšívku kapsy (díl 1b) na horní tvarované části = výkroj pro otvor kapsy. Sešití provedeme na rubu a obrátíme na líc, vyžehlíme a proštepujeme. Máme 2 x střiženou podšívku, jednou podšívkou nyní podstadíme svrchní látku (díl 1a). Oba díly sesadíme k sobě zadní částí taštičky, takže na přední část bude podšívka přesahovat přes kapesní část. Toto místo si zřetelně označíme. Na onen přesah přijde našít klopa kapsy (díl 3) upevněná do horní lišty (díl 2) a v místě, kde na sebe navazují je ozdobný barevný proužek (díl 4).
Pro snažší orientaci a porozumění dopuručuji si jednotlivé díly k sobě poskládat na střihu. Jsou očíslované.
Nyní si připravíme klopu kapsy (díl 3): sešijeme lícem k sobě svrchní díl i podšívku ze třech stran. Horní stranu nesešíváme, přijde vsadit pod lištu s proužkem, obrátíme z rubu na líc, upravíme cípy a vyžehlíme. Najdeme a označíme si střed na nesešité horní části klopy.
Pak navrhuji si sesadit horní lištu (díl 2) a podélně přeložený barevný proužek (díl 4) a sešít, pak vyměřit střed a středem nasadit připravenou klopu a všechny vrstvy přišít.
Nyní musíme ukotvit dno kapsy k podšívce, a sešít. Vznilký korpus přeložíme v půli, lícem k sobě a sešijeme boky taštičky. Obrátíme na líc.
Nyní si podžehlíme vnitřní podšívku, a stejně jakio svrchní část, ji přeloženou sešijeme v bocích a vsuneme do taštičky. Pečlivě urovnáme. a pokud je potřeba, upravíme sestřižením horní okraj. Okraje i vnitřní látky zahneme, zahnutí nastehujeme.
Pro další práci si podšívku znovu vyjmeme. Na líc svrchní látky nastehujeme zip. ohneme, aby šel zapínat a přišijeme na stroji.
Nyní znovu vsuneme podšívku do taštičky, urovnáme okraje a nastehujeme podšívku k zipu. Pak celý horní okraj přešijeme na stroji. Při šití dáváme pozor, aby se látky nekroutiky, nebo nevznilky nehezké záhyby. Okraje zipu můžeme došít i v ruce. Stačí jen ponechat delší konce nití při odstřihu od stroje.
Na koníček zipu si můžeme udělat ze zbytku látky poutko na snažší uchopení.

návod ŠITÍ: KULATÝ KOŠÍK, střih č. 539

6. září 2016 v 0:34 | STŘIHY OTYLKA |  KOŠÍKY
KATEGORIE STŘIHŮ:
Potřeby: - látka - svrchní, může být i riflovina, případně několik pásků barevných látek
- podšívka
- 1 x vázačka
- 1 x horní uzávěr
- 2 x uši
Na tento košík, nebo vak použijeme střih č. 539 od Střihy Otylka. Pokud nám rozměry střihu nevyhovují, lze je upravit, ale strany, které mají být spolu sešity, musí mít stejnou délku. Tj. obvod základny, délka boční stěny a horního uzávěru.
Jedotlivé díly střihu křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm) a vystřihneme.Svrchní látku i podšívku vyžehlíme.
Pokud máme v plánu sešít svrchí látku bočního pláště z více dílů, sešijeme je a švové přídavky složíme do strany, přežehlíme a zpevníme proštepováním.
Svrchní látku dna sešijeme dokola s bočním pláštěm a pak teprve sešijeme bošní šev ode dna vzhůru.
Stejným způsobem sešiijeme i podžehlenou podšívku (bok i dno), vložíme do košíku a upravíme si výšku horního okraje košíku. Pro té horní okraj obou látek zahneme dovnitř, aby jsme jej mohli proštepováním uzavřít. Před sešitím, si ale musíme připravit uši. Ty jsou ušité z dlouhých pruhů látky, přeložené podélně v půli lícem k sobě ze dvou stran. Není potřeba krátkou stranu zapošívat, po obrácení na líc ji musíme rozpárat.
Obě ušité a vyžehlené, případně i proštepované asi 3 mm od okraje, uši vsadíme do horního kraje a ukotvíme krátkým prošitím. Následně horní okraj začistíme a zpevníme proštepováním.
Nyní si připravíme uzávěr, tj obentlujeme okraj, který později našijeme na tubus košíku a druhý kraj zahneme 2x dovnitř, tak, aby vznikl tunýlek na vázačku. Po navlečení vázačky uzávěr našijeme asi 2 až 3 cm od horního okraje košíku, přičemž okraj bude zahnutý dovnitř.
Znovu přežehlíme a zafixujeme na podšívku výztuhu.

návod ŠITÍ: TAŠKA KYTARA

6. září 2016 v 0:33 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:
VELIKOST: 50 x 45 cm
SPOTŘEBA:
 • 100 x 140 cm svrchní černé bavlněné látky:
  • černé kolečko o průměru 11 cm
  • černý pruh látky díly pod struny 9 x 2 cm
  • šikmý proužek 3 x 200 cm
 • 80 x 140 cm černá látka na podšívku a kapsy
 • 45 x 100 cm světlá látka,
 • 50 x 100 cm lepicí vlizelín,
 • 50 x 100 cm oboustranně lepicí vlizelín,
 • 50 x 100 cm ronar (velmi tuhý vlizelín),
 • 1x zip černý 30 cm
 • 1 x ozdobný zip s kovovými zoubky 18 cm s přívěškem
 • kousek prádlové gumy do kapsy
 • 2 m kédr (paspule z PVC),
 • 2 m popruhu š. 3 cm,
 • 3 nýty na popruh
 • 6 malých nýtů nebo stříbrných perliček na "uchycení" strun
 • 2 x karabina,
 • průvlaková spona,
 • nitě

Střihové díly rozložíme na jednotlivé díly a nastříháme. Vlizelíny střihneme přesně podle střihu bez přídavků.
Ze svrchní látky nastříháme 2 díly s přídavky na švy a podlepíme je oboustranně lepícím vlizelínem. Na podlepený díl obkreslíme tvar ozdobného černého dílu podle střihu. Největší černý díl podložíme ronarem, který položíme nelepivou stranou na rub dílu a přišpendlíme. Hustým obšívacím stehem černý díl obšijeme.
Stejným způsobem si připravíme z černé látky ostatní díly, tj. kolečko o průměru 11 cm, a černý pruh látky díly pod struny 9 x 2 cm. Umístíme na tělo kabelky a obšijeme. Díl pod struny proštepujeme vodorovně nití v barvě těla kabelky a hnědou vyšijeme struny. Z rubu si zakreslíme umístění zipu s kovovými zuby, který naštepujeme na místo.
Nýty dozdobíme přední stranu tašky pod vyšité struny

Podšívka a kapsy:
Ustřihneme na kapsy, přeložíme na polovinu a v bocích sešijeme, jedna delší strana zůstane nesešitá. Obrátíme, horní okraj 2x podehneme, prošijeme a proštepujeme tunýlek. Tunýlkem provlékneme gumu, stáhneme a kapsu přišijeme na zadní díl podšívky. Steně vypracovanou kapsu našijeme i na přední díl podšívky Podšívku s kapsou přiložíme rubem na rub zadního dílu tašky a v kraji přišijeme, stejným způsobem přišijeme podšívku na přední díl.
Zpracování bočních dílů a zapínání:
Z bavlněné látky nastříháme 2x šikmý proužek 3 x 200 cm a kédr ve stejné délce. Kédr potáhneme šikmým proužkem a přišijeme z lícové strany, po obvodu předního a zadního dílu.
Z vrchní a podšívkové látky nastříháme:
 • 2 proužky na všití zdrhovadla 32 x 5 cm,
 • 2 boční dílky 10 x 7 cm,
 • boční díl tašky 7 x 90 cm
 • 2 poutka 24 x 12 cm,
vše podlepíme vlizelínem. Boční proužek z vrchní látky a podšívky položíme lícem na sebe, mezi ně všijeme jednu část zipu, stejně všijeme druhou část, obrátíme a z lícové strany co nejblíže zoubků prošijeme. Zip zapneme a oba konce proužků se zdrhovadlem všijeme mezi malé boční dílky. Do bočních dílků vložíme ronar o 1 cm užší z každé strany, kolem dokola prošijeme a sestřihneme na šířku 7 cm. Okraje poutek sežehlíme do středu a ještě na polovinu, prošijeme.
Provlékneme kovovými díly a prošijeme. Do bočního dílu podšívky všijeme ronar o 1 cm užší. K bočním dílkům přišijeme poutka tak, aby jedno bylo dlouhé 7,5 cm a druhé 2,5 cm. Díl se zdrhovadlem a poutky všijeme mezi boční vrchní díl a podšívkový.
Boční část tašky přiložíme lícem na líc předního dílu tašky tam, kde máme přišitý kédr a přišijeme. Zdrhovadlo je umístěné v polovině obloučků tašky. Stejně přišijeme zadní díl, švy začistíme černým šikmým proužkem a tašku obrátíme.
Popruh:
Pruh látky na ucho sešijeme, obrátíme, tunýlkem provlékneme popruh.
Ustřihneme 34 cm potaženého popruhu, provlékneme karabinou, přeložíme na polovinu. Připevníme 3 nýty, prošijeme pod karabinou a boční strany

návod ŠITÍ: kabelka s vnější kapsou

6. září 2016 v 0:32 | STŘIHY OTYLKA |  KABELKY
KATEGORIE STŘIHU:

potřeby:
riflovina
 1. svrchní látka
 2. vnější kapsa
 3. uši
 4. bočnice
 5. lišty na zip
barevná látka
 1. podšití vnější kapsy
 2. vnitřní kapsy
 3. podšívka s kapsami
 4. vnější díl klopy
- zip na zapínání kabelky
- vlizelín (pokud vnější látka bude místo rifloviny plátno)
- výztuž ucha
Jednotlivé díly podle střihu křídou překreslíme na látku, je důležité počítat i s přídavkem na švy (cca 1 až 2 cm). Vnitřní podšívkovou kapsu střihneme z přeložené látky, v horní části
Na svrchní díly kabelky použijeme pevnější látku, zde je doporučená riflovina. Na vnitřní látku doporučujeme barevné plátno.
Nejdříve si ušijeme uši.Střiženou látku přehneme podélně lícem na líc a ze dvou stran dokola sešijeme. Ponechaným otvorem látku z rubu obrátíme na líc, uši vyztužíme provazem, nebo hadičkou do akvárií a konce zašijeme, aby se výztuž neuvolnila.
Na předním díle si vyznačíme umístění kapsy, která bude přkrytá klopou se zapínáním na knoflík nebo patentku, či magnet.
Díly klopy, střižené z dvojité látky, přiložíme lícem k sobě a po obvodu sešijeme kromě rovné horní části. Vnitřní látku klopy můžeme podžehlit vlizelínem. Po obrácení klopy na líc vymneme šev , okraj proštepujeme a přežehlíme.
Na začištění horního okraje kabelky si připravíme díl z barevného plátna, který našijeme lícem na rub svrchní látky. Po přišití ze tří stran barevný díl obrátíme, nebo spíše přehrneme přes okraj na líc horrní části kabelky, švy vymneme do hladka a okraje můžeme dokola proštepovat. Po přežehlení si vyznačíme umístění předem ušitých uší.
Nasazení uší může asi o 1 až 2 cm přesahovat přes horní barevný díl. Na toto zakončení (uší + barevného dílu) přištepujeme horní okraj klopy. Uši pro jistotu ještě po straně přištepujeme k tělu kabelky. Přebývající látku opatrně zastřihneme a okraj po zahnutí přišijeme ručně matracovým stehem.
Pod klopu umístíme přední kapsu z dvojité látky (svrhní + barevné) v horní části sešité lícem k sobě a obrácené na líc. Šev tvoří vstupní otvor kapsy a barevná láka nahradí podšívku
Vnější kapsu přištepujeme na přední díl a celý korpus vyžehlíme. Zadní díl ze svrchní látky spojíme s bočnicí. ˇPři montáži posupujeme od středu dna k horním okrajům kabelky. Sešíváme opět lícem k sobě.
Postup šítí vnitřních částí z barevného plátna:
Umístění vnitřní kapsy zvolíme v horní části podšívky. Na kapsi si vyměříme umístění tunýlku pro gumu
Kapsu přehneme lícem na líc tak, aby nejširší část utvořila horní okraj a ve vyznačeném místě proštepujeme tunýlek pro gumu. Nataženou gumu ze stran několika stehy v bocích upevníme a předšitou kapsu našijeme na určené místo. Mezi přední a zdní díl podšívky všijeme bočnici stejným způsobem jako u svrchní látky. Švové přídavky na rubové straně zarovnáme núžkami a pokud se látky třepí, můžeme obentlovat. Při praní se pak nestává, že by některý šev povolil a vytřepil se.
Pak celou podšívku řádně urovnáme a vložíme ruben na rub do tašky. Mezi a svrchní látku vsadíme zip vsazený mezi lišty z rifloviny. Po té nahoře nastehujeme zapínání s lištou. Opatrně kabelku dokola obšijeme - proštepujeme na stroji, švy začistíme a je hotovo.

návod ŠITÍ: knižní obal

6. září 2016 v 0:31 | STŘIHY OTYLKA |  KNIŽNÍ OBAL
Látku na záložku i obal knihy můžeme ozdobit přišitou aplikací, nebo krajkou. Na obdélník bavlněné nebo lněné látky nažehlíme připravené obdélníky sakonu (typ vlizelínu). Není potřeba entlovat, látka se nebude třepit.
Jako první si podélně sešijeme pruh látky na záložku. Šijeme látku lícem položenou k sobě a ponecháme otvor na obrácení.
Pak látku na obal přeložíme podélně v půli a podél okrajů obšijeme a nezapomeňte vložit pásek na zakládání stránek, přičemž ponecháme otvor na obrácení na líc.
Opatrně látku protáhneme otvorem a vymneme rohy a upravíme rovinu švů.
Látku znovu přežehlíme. Postranice ohneme dovnitř obalu a přichytíme proštepováním. Při šití postupujeme opatrně, při větší vrstvě látky se prošívaný šev může odklonit od okraje a výsledek není upravený.
Nakonec obal pečlivě vyžehlíme a vložíme knihu.

FOTOGALERIE POSTUPU

návod ŠITÍ: SEDACÍ VAK křesílko

6. září 2016 v 0:29 | STŘIHY OTYLKA |  SEDACÍ VAKY


SPOTŘEBA jednoho typu látky cca 400 cm x 140 cm podle výšky vaku

Materiál:
svrchní pevná látka
plátno, nebo jiná látka na vnitřní vak
45 až 55 cm klasického, nebo suchého zipu,
kuličková výplň.

Výšku válce musíme poněkud snížit, aby nebyl vak příliš naplněný.
Připravíme si svrchní látku i plátno na výplň a oboje střihneme podle přichystaného střihu s přídavky na švy asi 3 cm. Základnu tvoří obvykle kruh nebo ovál, bočnice bývá sešitá z více dílů, aby se maximálně využila zakoupená látka. Horní, sedací část může být jednodílná, nebo i vícedílná.
Nejprve si sešijeme vak na výplň. Jednotlivé díly sedací části položíme lícem k sobě a sešijeme po stranách od středu směrem okrajům. Urovnáme švové přídavky k jedné straně a proštepujeme. Tím se švy zpevní. Pak si na jednu část kruhu našijeme opěrku a druhou opěrku našijeme na pruh boku.
Šev opět zpevníme proštepováním. Lze je mít i střižené s díly dohromady. Pak se nemusí přišívat. Oba díly s opěrkami přiložíme lícem k sobě a sešijeme a znovu proštepujeme. Pokračujeme přišitím sedáku k bočnici a pak i základny k bočnici. Zde si ponecháme otvor na vložení výplně a po naplnění vaku díru sešijeme.
Stejným způsobem sešijeme i díly pláště, nakonec ale ponechanou díru nebudeme sešívat, nýbrž vypracujeme zapínání na zip. Aby šel povlak vaku prát, doporučuji délku zipu 45 až 55 cm. Nejprve přišijeme jednu stranu zipu do základny na lícovou stranu látky, zip převrátíme aby šel přištepovat a přistehujeme. Musíme ovšem počítat s tím, že zaoblený okraj látky má snahu se kroutit a natahovat. Proto nedoporučuji proštepovávat bez přípravy. Stejným zůsobem všijeme i druhou stranu zipu na okraj bočnice vaku. Zde ponecháme přesah látky o něco delší, aby byl zip krytý.
Na zapínání lze použít i suchý zip.

VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:

návod ŠITÍ: sedací vak delfín

6. září 2016 v 0:28 | STŘIHY OTYLKA |  SEDACÍ VAKY
před započetím prací ještě dvě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky, zde první verzi můžeme použijeme na vnitřní model a novou verzi na vrchní sundávací potah.
2/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností.
Materiál: flís, bavlna nebo mikroplyš, nejlépe modré barvy dvou až tří odstínů, světlejší na břicho, nejtmavší na ploutve.
Rozměr hotového sedacího vaku:
délka ........................160 cm
výška bez ploutví..........70 cm
 1. Střih delfína přiložíme na rub látky a obkreslíme. Vystřijneme s přídavkem na švy asi 3 cm
 2. sešijme obě půlky břicha lícem k sobě
 3. Vyměříme si umístění břišních ploutví, spodní část břišní ploutve přišijeme na bok břicha a horní přišijeme do stejných míst ve spodní části hřbetu
 4. vyměříme si umístění hřbetní ploutve a přišijeme na dané místo
 5. sešijeme břišní díl se hřbetním dílem i podél vnějšího okraje ploutví, ponecháme malý otvor na nenápadném místě na obrácení a naplnění
 6. stejným způsobem jako jsou šité boky, sešijeme i středový šev hřbetu. Všechny ploutve nám zůstanou duté, aby šly také naplnit rounem
 7. po naplnění sedacího vaku rounem uzavřeme otvor krytým matracovým stehem.
 8. při šití potahu
  1. Otvor ponecháme delší, asi na 30 cm a uzavřeme klasickým, nebo suchým zipem
  2. instalace zipu: Obě strany, mezi které přijde zip vsadit, si obentlujeme. Pak sestehujeme potah v místech, kam příjde vsadit zip. Zbylé 3 cm z každé strany přešijeme na stroji a u zipu krátce zapošijeme.
  3. Okraje látky rozložíme do stran a pečlivě vyžehlíme.
  4. Přesně na sestehovaný a rozžehlený otvor přiložíme zip tak, aby spirála zipu byla na jedné straně překrytá látkou asi o 1 až 2 mm, na druhé přesně lícovala se spirálkou zipu. Urovnáme si koníček a zip našpendlíme, nebo ještě lépe - nastehujeme.
  5. Výsledek zkontrolujeme a pokud je vše v pořádku, přešijeme na šicím stroji s nasazenou speciální patkou asi 1 mm od okraje látky, na druhé straně asi 2 až 3 mm od okraje látky, těsně vedle zipové spirály.
   Já používám ze zvyku jen jeden typ patky - entlovací a také to jde, i když je to trošku pracnější na přesnost.
   Vsazený zip zkontrolujeme z lícové strany a pokud je vše v pořádku, vytáhneme stehovací nit a došijeme.
  VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:

návod ŠITÍ: HOUPADLO

6. září 2016 v 0:27 | STŘIHY OTYLKA |  HOUPADLA
Rozměr sedacího polštáře: průměr sedáku i základny 70 cm, výška polštáře cca 15 cm,
Materiál:
 • svrchní pevná látka = plátno, nebo jiná látka na vnitřní vak
 • 30 až 40 cm zipu do povlaku polštáře,
 • kuličková výplň z dutého vlákna, nebo polystyrenové kuličky
Výšku válce musíme poněkud snížit, aby nebyl polštář příliš naplněný.
Připravíme si svrchní látku i plátno na výplň a oboje střihneme podle přichystaného střihu, k němuž jako vždy přidáme asi 3 cm na švové přídavky.

SPOTŘEBA LÁTKY:

cca 650 až 700 cm x 140 cm

SEDACÍ DÍL, polštář:

Základnu tvoří kruh, bočnice houpadla je ze 3 dílů, aby se maximálně využila zakoupená látka.
Nejprve si sešijeme polštář.
Jednotlivé díly položíme lícem k sobě a sešijeme po stranách po obvodu kruhu. Ponecháme otvor na výplň. Urovnáme švové přídavky k jedné straně a proštepujeme. Tím se švy zpevní.

Otvor po vsypání výplně uzavřeme krytým matracovým stehem a dobře zapošijeme.
Potah ušijeme stejným způsobem, ale do ponechaného otvoru vsadíme zip.
Instalace zipu je opravdu snadná. (Existuje mnoho způsobů, ale tato metoda základní a velmi jednoduchá):
Obě strany, mezi které přijde zip vsadit, si obentlujeme.
Pak sestehujeme otvor v místech, kam příjde vsadit zip. Zbylou část přešijeme na stroji a u zipu krátce zapošijeme.
Okraje látky rozložíme do stran a pečlivě vyžehlíme.
Přesně na sestehovaný a rozžehlený otvor přiložíme zip tak, aby spirála zipu byla na jedné straně překrytá látkou asi o 2 až 3 mm, na druhé přesně lícovala se spirálkou zipu. Urovnáme si koníček a zip našpendlíme, nebo ještě lépe - nastehujeme.
Výsledek zkontrolujeme a pokud je vše v pořádku, přešijeme na šicím stroji s nasazenou speciální patkou asi 1 mm od okraje látky, na druhé straně asi 2 až 3 mm od okraje látky, těsně vedle zipové spirály.

ZÁVĚSNÁ ČÁST:

díly:
1 x záda
2x bok
1x kruhová základna, může být z dvojité látky, jak je doporučeno na střihu.

Nejprve sešijeme oba boky se zadním dílem závěsné části a švy zpevníme proštepováním. Dolní část závěsné části si nastehujeme nebo našpendlíme na kruhovou základnu. Pokud použijeme dvojitou látku, položíme obě vrstvy rubem k sobě a obšijeme dokola.
Pečlivě měříme a počítáme s tím, že každá látka má snahu se natahovat a kroutit. Střih předního dílu je do špičky, aby vstupní otvor byl dostatečně široký a šel obroubit šimým proužkem. V případě, že chcete mít vnitřní polštář krytý za okrajem předního dílu, doporučuji špičky PD zvětšit aby šly sešít k sobě. Může se však stát, že okraj bude pod koleny tlačit.
Pokud je vše v pořádku, sešijeme a zpevníme proštepováním. Přední, nezačistěný okraj vstupního okraje začistíme pevným šikmým proužkem. Musíme počítat s tím, že tento okraj bude extémě namáhán.
Na horní, tj. závěsné části, doporučuji vyměřit tunýlek podle velikosti lana (+ vůle), které tímto tulýlkem provlečeme. Okraj tunýlku 2 x zahneme a nělikrát prošijeme, aby byla jistota, že stehy nepovolí. Lano protáhneme karabinou a zauzlujeme.
Nakonec vložíme ušitý sedák a můžeme houpadlo zavěsit na pevný a dobře zabudovaný hák, nebo trám. Před používáním pečlivě vyzkoušejte pevnost zvolených materiálů vhodně zvolenou zátěží.

návod ŠITÍ: kojící poštář a záhlavníky

6. září 2016 v 0:26 | STŘIHY OTYLKA |  POLŠTÁŘE
GATEGORIE STŘIHŮ:
před započetím prací ještě dvě základní rady:

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky, zde první vezi můžeme použít na vnitřní model a novou verzi na vrchní sundávací potah.
2/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností.
Materiál:
 • flís, bavlna nebo mikroplyš
 • výplň: polystyrenové kuličky
PRACOVNÍ POSTUP:
 1. Střih přiložíme na rub látky a obkreslíme. Vystřijneme s přídavkem na švy asi 2 cm
 2. oba díly přložíme lícem k sobě, srovnáme na sebe a sešpedlíme
 3. obšijeme dokola,
 4. na konce vsadíme kruhové uzávěry a obšijeme na vyznačeném místě ponecháme plnící otrvor
 5. obrátíme na líc a upravíme okraje vytažením a urovnáním v rozích
 6. po naplnění kuličkami uzavřeme otvor krytým matracovým stehem
 7. stejným způsobem ušjeme i potah, ponecháme však větší otvor na zip

Obě strany, mezi které přijde zip vsadit, si obentlujeme.
Pak sestehujeme rozstřiženou zadní stranu polštáře v místech, kam příjde vsadit zip. Zbylé 3 cm z každé strany přešijeme na stroji a u zipu krátce zapošijeme.
Okraje látky rozložíme do stran a pečlivě vyžehlíme.
Přesně na sestehovaný a rozžehlený otvor přiložíme zip tak, aby spirála zipu
byla na jedné straně překrytá látkou asi o 1 až 2 mm, na druhé přesně lícovala se spirálkou zipu. Urovnáme si koníček a zip našpendlíme, nebo ještě lépe -
nastehujeme.
Výsledek zkontrolujeme a pokud je vše v pořádku, přešijeme na šicím stroji s nasazenou speciální patkou asi 1 mm od okraje látky, na druhé straně asi 2 až 3 mm od okraje látky, těsně vedle zipové spirály.

Vsazený zip zkontrolujeme z lícové strany a pokud je vše v pořádku, vytáhneme stehovací nit a došijeme polštářek. Rohy zešikma sestřihneme a okraje zaentlujeme.
VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:

návod ŠITÍ: VÁLECÍ VAK - banán

6. září 2016 v 0:25 | STŘIHY OTYLKA |  SEDACÍ VAKY
před započetím prací ještě dvě základní rady:

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky, zde první vezi můžeme použít na vnitřní model a novou verzi na vrchní sundávací potah.

2/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností.

Povlak na výplň: plátno

Svrchní materiál: flís, bavlnu nebo mikroplyš

výplň: polystyrenové kuličky

 1. Střih přiložíme na rub látky a obkreslíme. Vystřijneme s přídavkem na švy asi 2 cm
 2. najdeme si přední díly a zadní díl střihu (PD a ZD nejsou stejně tvarované) a označíme si PD a ZD dílu.
 3. díly po dvou přložíme lícem k sobě, srovnáme na sebe a sešpedlíme
 4. obšijeme dokola,
 5. na ZD ponecháme plnící otvor
 6. obrátíme na líc
 7. stejmým způsobem ušijeme i vnější potah o stejných rozměrech
 8. připravíme si poutko na nošení:

 • dobdélník 40 x 20 cm podélně složíbe rubem k sobě
 • delší stranu sešijeme na stroji, a jednu kratší stranu si můžeme jen sestehovat, aby poutko šlo obrátit na líc
 • obrácené poutuko vsadíme do PD otvoru a všijeme.


9 . po naplnění kuličkami uzavřeme otvor krytým matracovým stehem
10. na potahu si ponecháme však větší otvor na zip

Instalace zipu:
Obě strany, mezi které přijde zip vsadit, si obentlujeme.
Pak sestehujeme rozstřiženou zadní stranu polštáře v místech, kam příjde vsadit zip. Zbylé 3 cm z každé strany přešijeme na stroji a u zipu krátce zapošijeme.
Okraje látky rozložíme do stran a pečlivě vyžehlíme.
Přesně na sestehovaný a rozžehlený otvor přiložíme zip tak, aby spirála zipu byla na jedné straně překrytá látkou asi o 1 až 2 mm, na druhé přesně lícovala se spirálkou zipu. Urovnáme si koníček a zip našpendlíme, nebo ještě lépe - nastehujeme.
Výsledek zkontrolujeme a pokud je vše v pořádku, přešijeme na šicím stroji s nasazenou speciální patkou asi 1 mm od okraje látky, na druhé straně asi 2 až 3 mm od okraje látky, těsně vedle zipové spirály.
Já používám ze zvyku jen jeden typ patky - entlovací a také to jde, i když je to trošku pracnější na přesnost.
Vsazený zip zkontrolujeme z lícové strany a pokud je vše v pořádku, vytáhneme stehovací nit a došijeme. Okraje zaentlujeme.
Na plnění vaku doporučuji ušít rukáv (něco jako kornout, kužel), výplň je silně elektrostatická a je s ní nesnadná manipulace.
VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:

návod ŠITÍ: SEDACÍ VAK = KŘESLO

6. září 2016 v 0:24 | STŘIHY OTYLKA |  SEDACÍ VAKY
KATEGORIE STŘIHU:
Rozměr sedacího vaku:
 • 1x základna 72 x 54
 • 2 x bočnice má tvar písmene L , stříhneme z přeložené látky, kterou v místě překladu přestřihneme
a/ dolní část: 92 x 23
b/ bok opěradla: 70 x 24
 • 1 x opěradlo + sedací část 95 x 54
SPOTŘEBA jednoho typu látky cca 400 cm x 140 cm podle výšky vaku
Materiál:
svrchní pevná látka, nebo koženka
plátno, nebo jiná látka na vnitřní vak
poutko
45 až 55 cm klasického, nebo suchého zipu,
kuličková výplň
Připravíme si svrchní látku i plátno na výplň a oboje střihneme podle přichystaného střihu s přídavky na švy asi 3 cm.
Základnu tvoří obdélník, bočnice můžeme sešít z více dílů, aby se maximálně využila zakoupená látka. Horní, sedací část je jednodílná.
Nejprve si sešijeme vak na výplň.
 1. Na bočnici ve tvaru L přišijeme nejdříve sedací díl. Pro názornost je na střihu popsané, která část je sedací a která opěrková. Oba díly si položíme lícem k sobě a sešpendlíme po stranách od středu směrem okrajům. U dlouhých švů je nutné počítat s tím že látka, která je pod patkou, je tlakem mírně natahovaná. Proto je jistější si látky nejdříve sešpendlit. Po sešití urovnáme švové přídavky k jedné straně a proštepujeme. Tím se švy zpevní.
 2. Na zadní stranu bočnice si stejným způsobem připravíme k šití zadní díl.
 3. Nakonec našijeme dolní základnu. Je obdélníková postupně sešíváme se zadním dílem, první a druhou bočnicí.
 4. Zde musíme na rovném úseku švu ponechat díru na naplnění vaku. Švy opět zpevníme proštepováním a po naplnění vaku díru sešijeme.
Stejným způsobem sešijeme i díly pláště, nakonec ale ponechanou díru nebudeme sešívat, nýbrž vypracujeme zapínání na zip. Aby šel povlak vaku prát, doporučuji délku zipu 35 až 45 cm. Nejprve přišijeme jednu stranu zipu do základny na lícovou stranu látky, zip převrátíme aby šel přištepovat a přistehujeme. Stejným zůsobem všijeme i druhou stranu zipu na okraj bočnice vaku. Zde ponecháme přesah látky o něco delší, aby byl zip krytý.
Na zapínání lze použít i suchý zip.

VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:

návod ŠITÍ: Návleky na židle

6. září 2016 v 0:23 | STŘIHY OTYLKA |  NÁVLEKY NA ŽIDLE
Elegantní potahy zakryjí
židle, které mnohdy neladí s barevným pojetím Vašeho pokoje a ostatních dekorací. Existuje několik druhů potahů na židle a jsou rozlišeny nejen střihem, způsobem po
krytí opěradla a upevněním na židle.
Dle Vámi zadaných rozměrů navrhnu střih na potah podle Vašich požadavků, které Vám krásně padnou na Vaše židle.
Chce to něco nového a barevného, říkáme si mnozí čas od času a hledáme inpiraci. Tady ovšem nemusíte hledat a pátrat. Tady si můžeme sami vytvořit, sami diktovat a zvolit různé variace jak střihu, tak látky a řasení.
A než něco vymyslíte, zvu Vás na malou ukázku, jak můžou vypadat POVLAKY NA ŽIDLE.

Postup šití:
Střih přiložíme na látku a obkreslíme krejčovskou křídou. Stříháme s přídavkem na švy asi 3 cm. Na střihu jsou popisky, které díly na sebe navazují. Nejprve všechny díly obentlujeme, na sedačku našijeme podél tří stran tj. na boční a přední strany volán kryjící nohy. Pak sešujeme přední část a zadní část opěradla a přední díl přišijeme na zadní část sedačky v místech, kde není našitý volán. Vyzkoušíme na židli, zabereme případné větší části tak, aby se potah na židli příliš nepohyboval. Pokud je vše v pořádku našijeme zadní díl volánu a zadní stranu opěradla a oměříme délku volánu. Po začištění spodního okraje můžeme na vnitřní stranu sedačky, tj. pod židli, mezi nohy našít zpevňovací pásy opatřené suchým zipem. Pásy se budou zapínat do kříže a zajistí potah proti posunu do stran.
Podle typu střihu nakonec našijeme ozdoby (mašle, bambule) a potah je hotov.

návod ŠITÍ: oblečení NA PANENKY

6. září 2016 v 0:22 hračky = PANENKY a ANDĚLKY
TRIČKA, HALENKY, KOŠILE, BUNDY, ŽUPANY:
U oděvů s rukávy doporučuji jiný postup, než je obvyklý u běžného šití:

1/ Rukávovou hlavici stehovkou prokličkovat aby rozměr šel přizpůsobit průramku.
2/ Sešít ramena PD a ZD, rozložit a přiložit rukáv vyznačeným středem na ramenní šev a přišpendlit. Pak přišpednlit rukávy v podpaží a upravit rukávou hlavici, aby přesně sedla do průramku. Největší řasení bude na vrcholu hlavice
3/ sešít
4/ sešít boky a strany rukávu

košile
košile

návod ŠITÍ: TĚLÍČKO stojící panenky Otylky

6. září 2016 v 0:21 | STŘIHY OTYLKA |  hračky = PANENKY a ANDĚLKY
Materiál a potřeby:
- střih
- 70 x 60 cm tělového úpletu na tělo a hlavičku
- duté vlákno, nebo jiná vhodná výplň tělíčka a hlavy
- vlnu na vlásky
- jehlu
- nit tělové barvy a barvy očí + černou na řasy
- krejčovský metr
- nůžky

panenka Otylka, FOTONÁVOD
 1. Podle šablony si vystřihněte tělíčko . Můžete na vše použít tělovou barvu, nebo si ušít panenku rovnou "oblečenou". V tom případě na tělíčko použijte vzorovaný trikot (úplet). Celé tělo můžete ušít v ruce, nebo na stroji. Nejvhodnější je speciální jehla do šicích strojů, tzv. stretchová se zakulacenou špičkou, aby nenarušila očka úpletu.
 2. Jako první začneme šít chodidla
 3. pak si podle fotoobrázku 11 ušijeme zbytek tělíčka
 4. obrátíme na líc
 5. vyplníme rounem nejdříve končetiny a řádně upěchujeme. Pokud chceme, aby panenka stála, můžeme jako základ nožiiček použít stočenou pevnější látku obalenou vatou nebo rounem. Tento základ si uděláme delší, aby sahal částečně i do trupu, pokud nám nebude vadit, že panenka nepůjde posadit. Vata se lépe tvaruje do pevného válce. Tento korpus vsunem do ušité hohy a dovyplníme rounem. Pěchujeme opravdu důkladně. Mám vyzkoušeno, že ůplet ještě časem povolí, proto je dobré nechat rozpracované tělíčko odpočinout jeden až dva dny, a pak znovu doplnit výplň a důkladně v končetinách upěchovat. Samotný trup není potřeba tolik plnit, ještě doň přjíde vsadit hlava.
 6. pěchování hlavičky vyžaduje opět pečlivé upěchovávání výplně. Na vnitřní výplň hlavičky jsem použila vatu, která se dá zbalit do pevné kuličky a vsadit do pružného úpletu. Dlouho jsem zkoušela, jaký materiál je nejvhodnější a nejlépe se osvědčila špička liché bílé ponožky (známe naše milované pračky "ponožkožroutky"). Fotoobrázek 15 až 20.
 7. ovázání krku je důležité, aby se hlavička nekývala a dobře držela stabilitu. Do krku se dá opět použít srolovaný korpus s látky a vaty.

VYTVOŘENÍ HLAVIČKY vyžaduje trochu zručnosti a kouzlení s provázkem.

návod ŠITÍ: horkovzdušný balón, hračka

6. září 2016 v 0:19 | STŘIHY OTYLKA |  HORKOVZDUŠNÝ BALÓN
KATEGORIE STŘIHŮ:
Materiál:
 • svrchní pevná látka s plátěnou vazbou
 • provázek
 • kuličková výplň
 • závěsný košík z papíru, nebo proutěný
Střih po přiložení na látku vystřihneme s 1 až 1,5 cm přídavkem na švy. Na látce si podélně vyznačíme středy a posléze čtvrtiny dílů.
Díl č. 1 a 2 si složíme lícem k sobě tak, aby značky ležely na sobě a po jedné straně sešijeme.
Díl číslo 3 opět přiložíme podle značek lícem na díl č. 2 a sešijeme. V horní části našijeme malé poutko na zavěšení. Stejným způsobem sešijeme i ostatní díly.
V dolní části, kde je okraj balonu rozšířený, máme otevřený otvor na plnění. Před naplněním jej částečně uzavřeme kruhovým dílem, kde si ponecháme asi 1/3 kruhu nedošitou.
Balon vycpeme výplní tak, aby nebyl šišatý, a byl poměrně pevný na dotek.
Ponechaný otvor uzavřeme krytým matracovým stehem.
Hotový balón vyzdobíme girlandou a na provázkovou konstrukci zavěsíme košík

VÝBĚR STŘIHŮ:
* * * *