O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: klobouk

5. září 2016 v 23:49 | STŘIHY OTYLKA |  POKRÝVKY HLAVY

Klobouk si zhotovíme z takové látky, aby nám ladila s oblečením, k němuž je doplňkem. Pevnost klobouku zajistíme pevnější vložkou z výztužného plátna, podšívkoviny, organtýnu atd.
Na klobouk je vhodný vlněný materiál, manžestr, samet, flís, a oblekové tkaniny. Můžeme použít i nepromokavý materiál. Spotřeba je asi 35 cm látky široké 140 cm. Všechny díly se kladou na látku šikmo.
  • 6 x díl
  • 1 x zpevňovací pásek střižený na koso
  • 2 x krempa

Nezapomeňte přidat na švy 1 až 2 cm.
Díly stříháme stejné jak ze svrchní látky, tak z podšívky a výztuže. Nastříhané díly svrchní látky, výstužné látky, přiložíme přesně k sobě, a každý ze šesti dílů a obstehujeme v ruce dokola. Dílky při šití na stroji jinak klouzají a tvar jednotlivých dílků se deformuje a nepřesně vytvarovaný klobouk není hezký.
Sestehované dílky sešijeme na stroji vždy dva a dva lícem k sobě. Ke každé dvojici přišijeme třetí dílek, takže klobouk sešijeme nakonec jedním středovým dlouhým švem. Švy rozžehlíme a proštepujeme po jedné nebo po obou stranách. Do hotové střechy klobouku všijeme krempu a spoj zpevníme rovným páskem.
Podobným způsobem sešijeme i podšívku a vložíme rubem do klobouku. Obšijeme dokola a ponecháme malý otvor na obrácení. Po obrácení klobouk pečlivě vytvarujeme a po vyžehlení uazavřeme matracovým stehem ponechaný otvor. Nakonec můžeme okraj krempy proštepovat a několika stehy spojit všechny 3 vrstvy klobouku v místě sesazení krempy se střechou
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama