O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :



N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ:: šaty na ramínka č. 749

5. září 2016 v 23:26 | STŘIHY OTYLKA |  ŠATY
SPOTŘEBA LÁTKY se liší podle velikosti a délky střihu:
2 x délka šatů
podložení průkrčníku šatovou látkou podle střihu ramínek a PD s výkrojem + vlizelín
krajovka = 1 m (podle lemu sukně)
zip
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

Vypracovaný střih položíme na látku. Díly vystřihneme s přídavkem na švy 2 až 4 cm na záložky.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky až na konec sukně. Vše rozžehlíme a přešijeme strojem.
Vypracování průkrčníku:
ZKOUŠKY PROVÁDÍME S PODPRSENKOU URČENOU K NOŠENÍ K TOMUTO MODELU
Průkrčníkové díly = ramínka a podložení předního dílu s výkrojem střihneme podle střihu ze stejné látky jako šaty. Ramena na šatech máme sešitá, proto můžeme přiložit lícem na líc podkladovou látku a sešpendlit na ní ramenní šev. Tvar vyměřte pečlivě, aby se později tvar průkrčníku nedeformoval. Pro zpevnění tvaru si podkladovou látku na ramínkách a výkroji podžehlíme vlizelínem střiženým bez švových přídavků.
U průkrčníku si vyměříme na předním díle střed, kam umístíme výkroj a mírně nastřihneme asi 8 až 10 cm. Podložení střihneme velkým obloukem asi 10 cm pod kapkový výkroj. U tenkých látek podložení uděláme podložení větší, aby šaty byly kvalitně propracované a nebyly zbytečně vidět nehezké okraje a přechod látky...
Prostehováním asi 1 cm od okraje obě látky spojíme, zkontrolujeme velikost a tvar průkčníku i výkroje a sešijeme na stroji. Pak obrátíme na líc, urovnáme kraje a můžeme proštepovat asi 3 mm od okraje
Okraje ramen zahneme do rubu a zažehlíme. Podložení zahneme asi 1mm od okraje tak, aby okraj látky nebyl vidět a sešijeme. Můžeme sešít ručně krytým matracovým stehem a opět proštepovat 3 mm od okraje.
Na zadním díle, který má hodně hluboký plochý výstřih na zadním zapínání, které zpevňuje látku, uděláme dvě poutka, kterými protáhneme podprsenku. Stejná poutka si můžeme vytvořit i od zadního okraje dolů v místě zadních záševků. Tím zamezíme případné posunutí podprsenky směrem nahoru.
Druhou možností vytvarování předního dílu je všití podprsekových košíčků mezi obě látky předního dílu. Pokud zvolíte tuto možnost, všívejte je ručně, drobnými stehy.
Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.

Na vyměřování spodního okraje může použít zcela jednoduchou pomůcku:
Mezi nábytkem natáhneme provázek nebo kousek vlny, který pokřídujeme. Pak se během našeho otáčení křída nanese ve stejné výšce oděvu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama