O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: Žaket a frak

5. září 2016 v 23:42 | STŘIHY OTYLKA |  ŽAKETY a FRAKY
Přednici saka, kabátu i žaketu si krejčí zpevňují plátnem a žíněnkou (s koňskými žíněmi). Pokud šijete repliku historického žaketu, nebo toužíte mít opravdu kvalitně vypracovanou fazonku, je třeba si přední díl vyztužit pikýrováním, místo jen podžehlením vlizelínu. Prsní vložka z koňských žíní se vyztužuje ručními stehy tzv. pikýrováním a tím se vytvarují podle postavy.
Podle střihu si připravíme podložení PD, sešijeme prsní a pasové záševky na PD i jeho podložení.
Vkládanou žíněnku upravíme tím způsobem, že ji přistehujeme na dosud nepřišité plátno, vystřihneme v ní podle plátna také průstřihy a plátno žíněnku všijeme do pásku. Pod knoflíčky vložíme proužek kanafasu asi 10 cm široký a horní strana dosáhne až k náramenici. Urovnáme a celou ji připevníme pikýrováním. Poté upravíme okraje plátna a stáhneme okraje průramku krajinkou (stužkou).
Před sešitím švů zažehlete oděv prsou do průramku. Přednici a dílek po straně, kde se sešívají dohromady, mírně žehličkou vytáhněte. Zadní díl v pase, ale pouze v pase, se mírně na délku nadrží. Po sešití a rozžehlení švů ( a ty při žehlení spíše zkracujte, než aby jste je žehližkou táhli) vyrovnejte boční šev (křídou) a nastehujte podbočnici tak, aby bok byl mírně zaoblený podle boků postavy.
Na první zkoušku si sestehujeme náramenice, bočnice a vsadíme LÍMEC, jeden RUKÁV a připevníme ramenní vycpávky. Příprava a všití rukávu i límce je popsaná výše. Hotové rukávy zdobíme u žaketu jedním nebo dvěma knoflíky, podle toho, na kolik knoflíků se zapíná.
Na druhou zkoušku
opravíme případné zjištěné nedostatky. Upravíme okraje předního dílu, sešijeme PD a ZD i rukáv. Nastehujeme druhý rukáv. Vyměříme si zapínání. Nastehujem spodní šosy žaketu a naznačíme jejich okraj a délku.
Po vyzkoušení
Vypracujeme prsní kapsu a vyznačené knoflíkové dírky.

**
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama