O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: límce

5. září 2016 v 22:14 | STŘIHY OTYLKA |  LÍMCE
KATEGORIE STŘIHŮ :
Základní typy límců:
Podle tloušťky materiálu a typu límce používáme výztuž např. bavlněná véba, tenší nažehlovací materiály. Nažehlujeme na vrchní vnitřní stranu (rub) límce zažehlovací stranou na látku. Výstuž nemá přesahovat vrchový materiál.

Postup vyhotovení
Na rub vrchího límce nažehlíme výstuž. Složíme vrchní a spodní límec lícem k sobě na označené středy. Okraj vrchního límce při špendlení posunujeme o 2 až 3 mm dovnitř i v růžku, nebo v zaoblení límce. Pak límec sestehujeme a předšijeme ve značení.

Po vytažení stehů sestřihneme švové záložky a límec obrátíme na líc.
U límců majících ostré cípy sestřihneme rohy. Obrácený límec přežehlíme a po obvodě asi 4 mm okraje prostehujeme. Stehujeme ze spodní strany a stále navolňujeme svrchní stranu, aby dobře přisedl a nekroutil se.
Po ušití a obrácení límce zajistíme navolnění sestehováním ve švové záložce průkrčníku.
Límec všitý mezi krajové podsádky a kosmý proužek
Průkrčníkový okraj je tvarovaný a proto má snahu se vytahovat. Tomu zábráníme všitím o 0,5 až 1 cm menšího límce. Připravíme si límec podle výše uvedeného návodu, kosmo střižený proužek široký asi 3 cm, aby o 1 cm přesahoval přes podsádky. Halenka musí mít rozžehlené náramenice. Průkrčník přeložíme na polovinu a barevnou nití si označíme střed. Spodní límec přiložíme středem na střed průkrčníku (zadního) a přední kraje límce našpendlíme na vyznačené kraje předních dílů. Přišpendléme a nastehujeme. Přední krajové podsádky obrátíme do límce a přistehujeme.
Kosmý proužek si připravíme přežehlením do mírného oblouku jako je u průkrčníku.
Pak jej přiložíme na okraj průkrčníku tak, aby na obou koncích přesahoval okraj podsádek o 1 cm a přistehujeme jej. Okraj kosmého prožku nezahýbáme. Pak jej strojem přišijeme, nejlépe od středu k okrajům, aby se límec netáhl k jedné straně. Obrátíme podsádky do rubu, vytáhneme promnutím švy a kosmý proužek sežehlíme dovnitř halenky. Okraj kosmého proužku zahneme asi 1 cm, zastehujeme a v koncích pečlivě složíme do podsádky. Celý proužek v kraji prošijeme strojem, nebo ručně krytým začišťovacím stehem.

Límec všitý za svrchní límec a začištěný spodním
Nejčastěji se tento způsob používá při šití stojáčků a polostojacích límců.
Halenku připravíme předšitím a vyžehlením rohů na překladu a několika stehy upevníme podsádky. Na označený střed zadní strany průkrčníku přiložíme střed svrchího límce a stehujeme směrem ke krajům, přední okraje límce musí sednout přesně ke středům předních dílů. Límec všijeme a na koncích zapošijeme. Švové záložky založíme do límce. Límec urovnáme, zahneme spodní stranu límce a nastehujeme do průkrčníku. Látku nenapínáme, aby se hotový límec neobracel a nekroutil. Když je límec v pořádku, krytým stehem ručmě přešijeme a vyžehlíme.

Rozhalenkový límec vsazený mezi podsádky
Tento límec je předním dílem všitý mezi podsádky, do zadího průkrčníku je všitý za spodní límec a svrchním je začištěný.
Spodní límec přiložíme středem na svrchní stranu zadního dílu halenky a kraje límce na středy předních dílů.
Švovou záložku vrchního límce nastřihneme v místech ramenních švů. Podél průkrčníku límec našpendlíme a přešijeme na stroji. Na zadrní straně průkrčníku až místům nástřihu švové záložky vsadíme do límce (můžeme nastehovat) na předních částech průkrčníku švové záložky vsadíme mezi halenku a podsádku.
Spodní část límce nastehujeme a přešijeme v ruce, vzadu do průkrčníku, vpředu je tato část vložena opět mezi halenku a podsádku a přišita zahnutou podsádkou. Opět dbáme, abychom látku na svrchní strabě límce nenapínali, ale zůstala navolněná.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama