O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :


*
*

N Á V O D Y

Š I T Í :

návod ŠITÍ: HOUPADLO

6. září 2016 v 0:27 | STŘIHY OTYLKA |  HOUPADLA
Rozměr sedacího polštáře: průměr sedáku i základny 70 cm, výška boků cca 15 cm,
Materiál:
  • svrchní pevná látka = plátno, nebo jiná látka na vnitřní vak
  • 30 až 40 cm klasického, nebo suchého zipu,
  • kuličková výplň.
Výšku válce musíme poněkud snížit, aby nebyl vak příliš naplněný.
Připravíme si svrchní látku i plátno na výplň a oboje střihneme podle přichystaného střihu s přídavky na švy asi 3 cm.

SEDACÍ DÍL:

Základnu tvoří obvykle kruh, bočnice bývá sešitá z více dílů, aby se maximálně využila zakoupená látka. Horní, sedací část může být jednodílná, nebo i vícedílná.
Nejprve si sešijeme vak na výplň.
Jednotlivé díly sedací části položíme lícem k sobě a sešijeme po stranách od středu směrem okrajům. Urovnáme švové přídavky k jedné straně a proštepujeme. Tím se švy zpevní. Pokračujeme přišitím sedáku k bočnici a pak i základny k bočnici. Zde si ponecháme otvor na vložení výplně a po naplnění vaku díru sešijeme.
Stejným způsobem sešijeme i díly pláště (potahu), nakonec ale ponechanou díru nebudeme sešívat, nýbrž vypracujeme zapínání na zip. Aby šel povlak vaku prát.

Nejprve přišijeme jednu stranu zipu do základny na lícovou stranu látky, zip převrátíme aby šel přištepovat a přistehujeme. Musíme ovšem počítat s tím, že zaoblený okraj látky má snahu se kroutit a natahovat. Proto nedoporučuji proštepovávat bez přípravy. Stejným zůsobem všijeme i druhou stranu zipu na okraj bočnice vaku. Zde ponecháme přesah látky o něco delší, aby byl zip krytý.
Na zapínání lze použít i suchý zip.

ZÁVĚSNÁ ČÁST:

díly:
1 x záda
2x bok
1x kruhová základna.
Nejprve sešijeme oba boky se zadním dílem závěsné části a švy zpevníme proštepováním. Dolní část závěsné části si nastehujeme nebo našpendlíme na kruhovou základnu. Pečlivě měříme a počítáme s tím, že každá látka má snahu se natahovat a kroutit.
Pokud je vše v pořádku, sešijeme a zpevníme proštepováním. Přední, nezačistěný okraj vstupního okraje začistíme pevným šikmým proužkem. Musíme počítat s tím, že tento okraj bude extémě namáhán.
Na horní, tj. závěsné části, doporučuji vyměřit tunýlek podle velikosti lana (+ vůle), které tímto tulýlkem provlečeme. Okraj tunýlku 2 x zahneme a nělikrát prošijeme, aby byla jistota, že stehy nepovolí. Lano ptáhneme karabinou a zauzlujeme.
Nakonec vložíme ušitý sedák a můžeme houpadlo zavěsit na pevný a dobře zabudovaný hák, nebo trám. Před používáním pečlivě vyzkoušejte pevnost zvolených materiálů vhodně zvolenou zátěží.

VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama