O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: Kalhoty se žabičkováním

5. září 2016 v 22:53 | STŘIHY OTYLKA |  KALHOTY
Spotřeba materiálu:
látka - šíře 140 cm = 1x délka kalhot + záložka, celkem asi 110 cm až 120 cm
nebo - šíře 70 cm = 2 x délka kalhot + 2x záložka, celkem asi 220 až 240 cm
kapsovina - šíře 100 cm = 50 cm
výztuž pod kapsy = 50 cm
pasovka = obvod pasu + prodloužený pásek na zapnutí = asi 100 cm až 110 cm
zip = 20 cm, nejlépe pevný, kovový
2 ks knoflíky (jeden rezervní)
Kalhoty tohoto typu stříháme z lehké látky bavlněné, plátna bavlněného i lněného, viskózy.
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
STŘIHOVÁ POLOHA:
Osnova: délka látky
Útek: šíře látky
látka je složena podélně v půli, všechny hlavní díly se stříhají po osnově, jinak se nohavice kroutí. Při stříhání dodržujeme tyto přídavky: na záložky v šíři 4 - 5 cm, na boční a krokové švy 4 až 5 cm, na zadní středový nahoře (pro případ pozdějšího rozřiřování) asi 4 cm až k začátku zaoblení, na všechny ostatní švy přídavky asi 3 cm.
Obkreslený střih (na rubu) si ještě ostehujeme po liniích nákresů a vystřihneme. Linie záhybů a kapes označíme na lícovou stranu látky stehovací nití. Vše obentlujeme a vyžehlíme
Na střihu si všimneme, že zadní díl je delší. Správně by měla být vyšší zadní část nad zadním sedovým výkrojem. Délky nohavic od pasu po rovné linii by měly být také shodné, ale zadní díl od sedového výkroje k spodnímu okraji nohavice je opět trošku delší, na stehně je potřeba při šití přední díl trochu napínat. Výška kolena je na nohavicích naznačená, v této výšce by se měly nohavice srovnat a došít rovně bez napínání až k dolnímu okraji
Díly kalhot složíme podélně na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Sestehujeme vnitřní krokové švy na nohavicích. Stehujeme od spodu. Zhruba od výše kolen zadní díl kalhot mírně napínáme. Přešijeme na šicím stroji.

Boční šev na nohavicích:
Na obou polovinách kalhot začistíme a rozžehlíme okraje švů rozložené do stran. Jednu nohavici obrátíme na líc a obě poloviny vsuneme do sebe tak, aby lícové strany látky ležely na sobě. Vznikne nám roura a výkroj sedu sestehujeme, a po vyzkoušení sešijeme na šicím stroji.
Při zkoušení zkontrolujeme příléhavost v pase a v obvodu sedu, šířku nohavic, délku kalhot a upravíme.
Pak si vyměříme na bocích prostor pro žabičkování.
Žabičkování bývá od přední strany pánve přes boční šev a končí asi 7 cm od zadního švu na kostrči.
Žabičkování:
na sešité boky si krejčoskou křídou po oblečení naznačíme optimální rozměr. Pak si kalhoty na stole rozložíme tak, aby vyznačená oblast byla narovnaná a podle pravítka nakreslíme 4 až pět rovnoběžných linií asi 1 cm až 1,5 cm od sebe. Látku narovnáme pod patku šicího stroje a na vyznačené linie položíme kloboukovou gumičku s uzlíkem na konci. Zapošijeme (třeba i v ruce) a za natahování gumičky ji pomalu entlem přišijeme. Na konci linie opět zapošijeme a na gumičce vyrobíme uzlík, aby nevyklouzla. Pak žabičkování urovnáme, aby bylo rovnoměrné. Stejným způsobem pokračujeme na ostatních liniích.
(Pro začínající švadlenky doporučuji postup vyzkoušet na obyčejné látce. Pokud nedokážete gumičku přišít, dá se koupit gumička používaná na okrajích spodního prádla. Je však málo pružná a měkká, ale i tak splní účel, nebo se dá koupit hodně úzká gumička navlékací do tunýlku.)
Obroubíme pas založením asi 5 cm okraje látky.
Pásek tento typ kalhot nepotřebuje, stačí kolem pasu obšít žabičkováním 3 x nad sebou asi 5 cm pod okrajem pasu. Tím vznikne malý volánek.
Položíme kalhoty a od pasového švu měříme délku nohavic + 4 cm na záložku.
U záložek zakončíme nohavice chránítkem = bavlněnou stužkou přišitou po obou stranách těsně nad ohyb spodního okraje nohavice. Nohavice pak založíme a přišijeme 2x krytým stehem. Nohavice na PD je o 1 cm nam nártem kratší a u ZD nad patou delší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama