O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :


*
*

N Á V O D Y

Š I T Í :

návod ŠITÍ: kapsa s patkou

8. září 2016 v 20:41 | STŘIHY OTYLKA |  KAPSY
Na rubu i na líci látky, kde má kapsa být, si označíme její umístění a velikost (podle střihu). Budoucí otvor si prostehujeme bílou nití a stejně vyznačíme i její kraje. Připravíme si lemovaný proužek plátna cca 16 x 6 cm na zpevnění kapsového otvoru. Plátno přiložíme na rubu k označené linii budoucí kapsy a přistehujeme je.
Pak si připravíme lištu, jejíž délka je shodná s označenou délkou prostřihu na látce a její šířka (lépe snad výška) bývá 3 až 4 cm, s přídavkem na šev činí asi 5 cm.
Na látku budoucí lišty položíme proužky plátna, přistehujeme jej, vypracujeme růžky, švové přídavky zahrneme do rubu a křížkovým stehem přichytíme k plátnu.
Stehovkou si poznačíme její skutečnou šířku a vyžehlíme přes vlhkou utěrku. Na horní stranu označené kapsové linie přistehujeme jednu část vnitřní kapsy velkou asi 15 x 16 cm, což je horní díl kapesního váčku. Ten na každé straně přesahuje do boku asi o 1,5 až 2 cm.
Na dolní stranu, rovnoběžně s kapesním váčkem přiložíme vypracovanou lištu, označeným švovým přídavkem asi o 5 mm níž, než je prostehovaná linka kapsy a to lícem lišty na líc látky oděvu. Lištu i horní kapesní díl přišijeme na stroji hustým stehem kolem označené linie kapsy v přibližné vzdálenosti 5 mm. Vzdálenost obou švů je tedy cca 1 cm.
Nyní otvor vyznačený stehovou nití můžeme prostřihnout dfo vidlicového nástřihu v krajích vždy šikmo k růžkům. Růžky podehneme do rubu a přišijeme k plátnu.
Horní kapsový díl prosuneme prostřiženým otvorem do rubu a šev vyžehlíme. Na líci nám zbývá přišít ke spodní části kapsového otvoru, kde je přišita lišta, spodní kapesní váček, jenž opět protáhneme ovorem na rub oděvu. Šít můžeme buď v ruce, nebo strojem.
Kapsu dobře vyžehlíme, na rubu kapsový váček dokola sešijeme, aby nám vznikla kapsa a přebytečné okraje odstřihneme. Lištu obrácenou vzhůru po stranách nakonec přišijeme neznatelnými stehy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama