O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: živůtek - korzetový, vestičkový

5. září 2016 v 23:32 | STŘIHY OTYLKA |  KORZETY a ŽIVŮTKY
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

Díly vystřihneme s přídavkem na švy cca 3 cm na záložky a díly obentlujeme.
POSTUP:
Sešijeme boky i ramena k sobě a vyzkoušíme. Na zkoušce si vyměříme sezazení obou dílů přednice a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Podél stehovky přijde podžehlit vlizelín. Přebytečné okraje nestříhejte, dírky (knoflíkové i štěrovací) u těsných vypasovaných živůtků potřebují zpevnit více vrstvami látky.
Podložení předního dílu (může být i šněrovací) položíme vliselíem, zahneme do rubu a zažehlíme. Sešijeme boky a ramena a vytvarujeme pasové záševky.
Při vyzkoušení oděvu si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje těsně přiléhají k sobě. Pokud je vše v pořádku, stejným způsobem ušijeme podšívku do živůtku (včetně záševků) obě lícové strany k sobě přiložíme a sešijeme podšívku se svrchní látkou. Kousek kolem horního okraje ponecháme nesešité, aby živůtek šel obrátit na líc. Po urovnání pečlivě přišijeme podšívku i kolem horního okraje a vyžehlíme.
ZAPÍNÁNÍ:
U šněrovačky si na a předním díle vyznačíme dírky pro štěrování, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.
Jako druhou variantu můlžeme zvolit všití háčků, nebo oček na tkanici. Tyto všíváme těsně k okraji z rubové strany (aby nebyly vidět stehy, ale očka vystupovala zpoza okraje ven) nebo je můžeme vsadit přímo do krajového švu. Dírky, nebo háčky, či poutka (očka) musí být přímo proti sobě, aby nebyla přednice deformovaná.
Stejným způsobem vypracujeme i knoflíkové zapínání (podle typu zvoleného střihu)
Dámské oděvy se zapínají z pravé strany na levou, proto jsou dírky vyšity na pravé straně. U živůtků s légou umísťujeme dírky svisle do středu légy. Velikost dírky volíme asi o 1 až 2 mm větší, aby knoflík mohl volně procházet.
První knoflík umistíme nejméně 1 cm pod horním okrajem a další knoflíček přijde 1 cm nad pas. Další knoflíky a dírky rozměříme pravidelně v části nad pasem i pod pasem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama