O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: baret kruhový

5. září 2016 v 23:56 | STŘIHY OTYLKA |  POKRÝVKY HLAVY
Baret ušijeme ze silnější vlněné plášťové či oblekové látky vystužené organtýnem. Lze však použít i flís. Budeme potřebovat 35 cm látky široké 140 cm (přeložené na půl), stejný kus látky na podšívku, 60 cm organtýnu, nebo jiné lehké a pevné látky na výztuž a proužek krejčovského plátna nebo pasovky na zpevnění látky kolem hlavy.
Kruh s průměrem 30 cm vystřihneme z jednoduché látky. Hotový pásek kolem hlavy je široký nejvíce 3 cm. Můžeme jej však střihnout i celku, v tom případě jej střihneme ve dvojité šíři a přeložíme. Musíme však pamatovat na prostor na šev. Stříhá se vždy ze šikmé látky.
Spodní díl čapky střihneme rovněž dvojmo. Oba díly budou široké 8 cm a oblé tak, aby odpovídaly křivce kruhu. Délka horní křivky se rovná objemu hlavy, vnější = delší křivka je rovna obvodu kruhu, tedy dýnka čapky.
Při stříhání počítáme s přídavkem 2 cm na švy.
Tyto dva spodní díly čapky (pásek kolem hlavy a dýnko) sešijeme na rubu a švy dobře rozžehlíme. Můžeme je prošít ručně bílou vyšívací bavlnkou.
Na dýnko čapky položíme jeden, nebo dva kruhy z organtýnu, a všechny vrstvy tkaniny prošpendlíme. Kruhy obrátíme před sebe tak, aby před námi ležela lícová strana dýnka čapky. K ní přišpendlíme a přisehujeme lícem na líc spodní část čapky, která je bez tužidla. Oba díly dokola sešijeme na stroji, šev rozžhlíme a opět prošijeme bílou vyšívací bavlnkou po obou stranách švové rýhy, takže na rubu prošijeme i švové přídavky. To rovněž zpevní tvar baretu.
Nyní připravíme podšívku, sešijeme ji stejně jakio čapku a vestehujeme ji do ní tak, aby se šev podšívky a čapky vzájemně kryly. Po celém obvodu přišijeme podšívku na rubu delšímy stehy ručně. Stehy mají podšívku jen přichytit, aby nekoukala z čapky.
Střižný okraj podšívky přestehujeme ke střižnému kraji vlněné látky a vypracujeme pásek čapky. Je výhodnější jej předem sešít na velikost obvodu hlavy (= obvod hlavy děleno 2*3,14), protože někdy potřebujeme látku čapky do něho navolnit. Pásek přiložíme lícem na líc kraje čapky, přistehujeme jej a přišijeme na stroji. Pásek, již vyložený plátnem, v polovině hneme a na rubu začistíme obrubovacím entlem. Také jej pročijeme bílou bavlnkou. Na přední stranu čapky přišijeme drobnou ozdobu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama