O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :


*
*

N Á V O D Y

Š I T Í :

návod ŠITÍ: OPLEČÍ, COTTE, SURCOT, COTEHARDIE

6. září 2016 v 0:53 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA
SPOTŘEBA LÁTKY:
  • šatová látka = 2 X DÉLKA ODĚVU na 140 cm šíře, + VÝŠKA PŘESAHŮ = při široké sukni si změříme výškuy přesahu střihu přes šíři látky, tj 140 cm. Přesahy střihu musíme položit na látku stejným směrem po osnovní niti.
  • krajovka, nebo lem = podle lemu sukně
  • 2 potítka
Materiál: len, plátno, samet s vlasem (stříháme PO vlasu - jenom manžestr a samet PROTI vlasu - to proto, abychom po čase neměli "vyleštěný" zadek po sezení), satén, damašek, vlněné sukno. Na lemy použijeme kontrastní látku, kožešinu, hedvábí, damašek.
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
POLOŽENÍ STŘIHU č. 1
POLOŽENÍ STŘIHU č.2
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a sukně. Švy rozžehlíme. Podložení předního dílu (zapínání, šněrování) položíme vliselínem, zahneme do rubu a zažehlíme. Průkrčník podložíme plátnem začišťující a zpevňujícím okraj oděvu. Podložení průkrčníku, případně průramku bývá na střihu vyznačen liníí asi 10 až 15 cm od okraje látky. Můžeme si jej překreslit na další papír a zřetelně popsat, ke kterému dílu a oděvu patří. Podložení našíváme až po zkoušce a upravení okrajů. Přiložíme jej lícem na líc látky, prostehujeme a po obrácení a zahrnutí dovnitř oděvu vyzkoušíme. Pokud podsazení je v pořádku znuvu obrátíme, upravíme a přešijeme. Podsádku pak ještě upevníme ke švům na ramenou, aby se při oblékání neotáčela ven. Můžeme proštepovat asi 0,5 cm od okraje.
Pak sestehujeme a pasové záševky rozžehlíme.

Gotické rukávy se od dnešní liší dlouhým cípem vysícím až k zemi. Postup vsazování je stejný, rukáv však musí být vypodšívkovaný. Střihneme jej tedy z dvojí látky. Po sešití bočních švů zasuneme jeden rukáv do druhého lícem k sobě, Jeden rukáv tedy bude lícm navrch, druhý naruby. Sešijeme okraje cípu tj. svrchní látku i podšívku, obrátíme celý rukáv na líc a urovnáme. Jelikož je cíp příliš dlouhý, je lépe obě vrstvy sešpendlit a prostehovat podél hlavice. Vnitřní švy na spodní straně rukávu se mají překrývat. Pak rukáv obvyklým způsobem vsadíme do průramku a všijeme svrcní látku. Podšívku phrneme přes vzniklý a rozžehlený šev a v ruce krytým stehem přišijeme.

Tyto rukávy lze i připínat do oděvu, Za tímto účelem musíme i horní číst. tj. rukávovou hlavici obšít, rukáv ponechanou dírkou obrátit na líc a zbylý otvor začít v ruce. Na rukávové hlavici vypracujeme zapínání, nebo přivazování stužkami.

ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. U gotického oděvu počítáme s tím, že by přední okraj měl sahat asi 3 až 4 cm nad špičky boty a zadní okraj může být o něco delší. Musíme myslet na bezpečnou chůzi.
*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama