O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: SEDACÍ VAK křesílko

6. září 2016 v 0:29 | STŘIHY OTYLKA |  SEDACÍ VAKY


SPOTŘEBA jednoho typu látky cca 400 cm x 140 cm podle výšky vaku

Materiál:
svrchní pevná látka
plátno, nebo jiná látka na vnitřní vak
45 až 55 cm klasického, nebo suchého zipu,
kuličková výplň.

Výšku válce musíme poněkud snížit, aby nebyl vak příliš naplněný.
Připravíme si svrchní látku i plátno na výplň a oboje střihneme podle přichystaného střihu s přídavky na švy asi 3 cm. Základnu tvoří obvykle kruh nebo ovál, bočnice bývá sešitá z více dílů, aby se maximálně využila zakoupená látka. Horní, sedací část může být jednodílná, nebo i vícedílná.
Nejprve si sešijeme vak na výplň. Jednotlivé díly sedací části položíme lícem k sobě a sešijeme po stranách od středu směrem okrajům. Urovnáme švové přídavky k jedné straně a proštepujeme. Tím se švy zpevní. Pak si na jednu část kruhu našijeme opěrku a druhou opěrku našijeme na pruh boku.
Šev opět zpevníme proštepováním. Lze je mít i střižené s díly dohromady. Pak se nemusí přišívat. Oba díly s opěrkami přiložíme lícem k sobě a sešijeme a znovu proštepujeme. Pokračujeme přišitím sedáku k bočnici a pak i základny k bočnici. Zde si ponecháme otvor na vložení výplně a po naplnění vaku díru sešijeme.
Stejným způsobem sešijeme i díly pláště, nakonec ale ponechanou díru nebudeme sešívat, nýbrž vypracujeme zapínání na zip. Aby šel povlak vaku prát, doporučuji délku zipu 45 až 55 cm. Nejprve přišijeme jednu stranu zipu do základny na lícovou stranu látky, zip převrátíme aby šel přištepovat a přistehujeme. Musíme ovšem počítat s tím, že zaoblený okraj látky má snahu se kroutit a natahovat. Proto nedoporučuji proštepovávat bez přípravy. Stejným zůsobem všijeme i druhou stranu zipu na okraj bočnice vaku. Zde ponecháme přesah látky o něco delší, aby byl zip krytý.
Na zapínání lze použít i suchý zip.

VÝPOČET OBSAHU VÝPLNĚ:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama