O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: ŠIJEME DLOUHOU SUKNI / biedermaier

6. září 2016 v 0:59 | STŘIHY OTYLKA |  historie = BIEDERMAIER
SPOTŘEBA LÁTKY na 140 cm šířky - záleží na položení střihu podle délky sukně:
podle šíře spodního lemu sukně 1x délka + 10 cm x počet dílů, kateré se vejdou na šířku látky

POSTUP ŠITÍ
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky. Jednotlivé díly nastehujeme a přeměříme, jestli šíře sukně souhlasí se šířkou spodničky a pokud nesouhlasí, šířku upravíme. Střih sukně, aby se látka pěkně položila na konstrukci spodničky musím být větší nejméně o 40 cm může však být širší až o 120 cm. Záleší na typu střihu, konstrukci spodničky a typu použitých látek.
Pokud je tvar sukně v pořádku, sešijeme boční díly sukně k sobě, a na jedné části ponecháme nedošitý rozparek umožňující oblečení sukně. Na dílech odšijeme záševky a vyhladíme dostran.
Pak vypracujeme pasovu část sukně. Historická móda, zejména v tomto období, předepisovala široké nabírané sukně, aby byl co nejvíce zdůrazněn úzký pas v kontrastu s bohatou nabíranou sukní. Proto musíme sukni v pase nabrat, nejlépe pomocí vrapování . Nabraný pas vsadíme do pásku na zavazování.
Vyměříme délku sukně, začistíme okraj a přišijeme ručním matracovým stehem.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. Může nás inspirovat i skvělý trik s kusem nitě, dveřma a křídou ;)
*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama