O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: ŠATY, rovný střih

5. září 2016 v 23:31 | STŘIHY OTYLKA |  ŠATY
SPOTŘEBA LÁTKY se liší podle velikosti a délky střihu:
2 x délka oděvu + 1 x délka rukávu
podložení prokrčníku = 0,30 m na 70 cm šíře
krajovka = 1 m (podle lemu sukně)
2 potítka
knoflíčky, pokud máme zapínání
Materiál s vlasem (samet, manžestr, froté, flauš...) stříháme PO vlasu - jenom manžestr a samet PROTI vlasu - to proto, abychom po čase neměli "vyleštěný" zadek po sezení
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

POLOŽENÍ STŘIHU č. 1
POLOŽENÍ STŘIHU č.2:
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délkce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslome si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a dolní část oděvu až po okraj. Vše rozžehlíme.

ZAPÍNÁNÍ na ZD, podle střihu č. 327:
U průkrčníku si vyměříme na zadním díle (nebo na předním) střed, kam umístíme zapínání a mírně nastřihneme asi 8 až 10 cm. Stejným způsobem si připravíme podložení předního a zadního dílu v oblasti kolem krku, tj. průkrčníku. Podložení by mělo sahat asi za 1/2 šiřky ramen (tovární výroba dělá podložení menší, ale pak má snahu se obracet ven) a velkým obloukem asi 10 cm pod rozparek zapínání. U tenkých látek podložení uděláme podložení větší, aby oděv byl kvalitně propracovaný a nebyly zbytečně vidět nehezké okraje a přechod látky...
Podložení zatím nemusíme nastřihovat v místě zapnutí a lícem přiložíme na líc svrchní látky. Prostehováním asi 1 cm od okraje obě látky spojíme, zkontrolujeme velikost a tvar průkčníku a sešijeme na stroji. Šít začínáme v místě budoucího zapínání a po dokončení švu, nastřihneme zapínací rozparek. Opět prostehujeme, zkontrolujeme tvar, vložíme látkové poutko na knoflíček a sešijeme na stroji. Pak obrátíme na líc, urovnáme kraje a můžeme proštepovat asi 3 mm od okraje. Stejným způsobem můžeme ozvláštnit i okraj kratších rukávů.

Na rub vrchího límce nažehlíme výstuž. Složíme vrchní a spodní límec lícem k sobě na označené středy. Okraj vrchního límce při špendlení posunujeme o 2 až 3 mm dovnitř i v růžku, nebo v zaoblení límce. Pak límec sestehujeme a předšijeme ve značení.
Po vytažení stehů sestřihneme švové záložky a límec obrátíme na líc.
U límců majících ostré cípy sestřihneme rohy. Obrácený límec přežehlíme a po obvodě asi 4 mm okraje prostehujeme. Stehujeme ze spodní strany a stále navolňujeme svrchní stranu, aby dobře přisedl a nekroutil se.
Po ušití a obrácení límce zajistíme navolnění sestehováním ve švové záložce průkrčníku.
RUKÁVY:
nezaponeňte si označit pravý a levý rukáv, aby nedošlo k záměně a sestehujeme boky rukávu. Podrobnější popis postupu prací najdete v tomto článku (nadpis je proklikávací)

Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.

ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. Může nás inspirovat i skvělý trik s kusem nitě, dveřma a křídou ;)

*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama