O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: Úprava předních dílů košile

5. září 2016 v 22:16 | STŘIHY OTYLKA |  KOŠILE
KATEGORIE STŘIHŮ :

Halenkové a košilové zapínání může být jednořadé, nebo dvouřadé. U jednořadého zapínání leží knoflík pro zapnutí řesně na středu předního dílu, lépe však 1 cm nad pasem (z hlediska konstrukce střihu je na přední středové přímce). Aby se halenka nerozvírala, přední díly se mírně překrývají, podle norem je to na šířku knoflíčku, ze zkušenosti doporučuji volit překlad asi 3 až 4 cm (knoflíčky je pak možno popošít v případě potřeby).
Dámské oděvy se zapínají z pravé strany na levou, proto jsou dírky vyšity na pravé straně. U halenek s légou umísťujeme dírky svisle do středu légy. Velikost dírky volíme asi o 1 až 2 mm větší, aby knoflík mohl volně procházet.
První knoflík umistíme nejméně 1 cm pod průkrčníkem. Další knoflíky a dírky rozměříme
pravidelně v části nad pasem i pod pasem.
Přinechaná podsádka
Kraje přední části halenky či košile musí být podloženy krajovou podsádkou a zpevněny podžehleným vliselínem. Podsádka může být přinechaná na předním díle, nebo jako samostatný díl. Pokud budeme nosit halenku či košili s rozhalenkou,
podsádku u krku střihneme tak, aby se dala zašít až do ramenního švu (asi 3 - 5 cm) a při otevřené rozhalence nebyl vidět její kraj, nebo rub látky na halence.
Krajová podsádka se k rubu nepřišívá, bývá přichycena knoflíčky. Rozšířená podsádka bývá v ramenou přichycena ručním krytým stehem.
Šití přinechané a nepřinechané podsádky
Přinechanou podsádku nejprve přehneme po líci, na horním okraji prošijeme přes šíři překladu 1 cm a asi 0,5 cm od horního okraje. Tam, kde zakončíme šití, budeme vsazovat límec. Na konci švu nastříhneme látku, aby po obrácení byla možnost tam límec přišít. Stejně upravíme i spodní okraj podsádky, podsádku obrátíme, vytáhneme cípky, vymneme šev, aby byl co nejmenší a přežehlíme.
Stejmě postupujeme i po přišití nepřinechané podsádky, jen s tím rozdílem, že zde máme podél okraje zapínání šev.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama