O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: Všívání rukávů

5. září 2016 v 22:13 | STŘIHY OTYLKA |  RUKÁVY
Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s větším výkrojem patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.
Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Halenka, nebo jiný oděv, je sešitá, s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety.
Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vznilké záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.
Halenku složíme na polovinu lícem dovnitř.
Upravíme halenku v průkrčníku a sešpendlíme.
Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.
Halenku rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev halenky.
Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a halenku vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe.
Odstraníme stehování (v celé halence) všechny švy rozžehlíme.
Gotické rukávy se od dnešní liší dlouhým cípem vysícím až k zemi. Postup vsazování je stejný, rukáv však musí být vypodšívkovaný. Střihneme jej tedy z dvojí látky. Po sešití bočních švů zasuneme jeden rukáv do druhého lícem k sobě, Jeden rukáv tedy bude lícm navrch, druhý naruby. Sešijeme okraje cípu tj. svrchní látku i podšívku, obrátíme celý rukáv na líc a urovnáme. Jelikož je cíp příliš dlouhý, je lépe obě vrstvy sešpendlit a prostehovat podél hlavice. Vnitřní švy na spodní straně rukávu se mají překrývat. Pak rukáv obvyklým způsobem vsadíme do průramku a všijeme svrcní látku. Podšívku phrneme přes vzniklý a rozžehlený šev a v ruce krytým stehem přišijeme.

Tyto rukávy lze i připínat do oděvu, Za tímto účelem musíme i horní číst. tj. rukávovou hlavici obšít, rukáv ponechanou dírkou obrátit na líc a zbylý otvor začít v ruce. Na rukávové hlavici vypracujeme zapínání, nebo přivazování stužkami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama