O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

Listopad 2016

návod ŠITÍ: PONČO č. 300

27. listopadu 2016 v 20:53 | STŘIHY OTYLKA |  PELERÍNY a PONČA
vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy a olemování asi 2cm.

NÁVOD NA ŠITÍ:

Na střihu je vyznačen způsob sesazení a sešití obou dílů střihu. Látky nastehujeme a sešíváme od vnějšího okraje ponča směrem ke krku. Po sešití rozžehlíme švové přídavky do stran, obentlujeme a opětovném rozžehlení můžeme proštepovat. Záleží na typu látky.
Okraje látky 2 x přehneme a může přešít strojem, nebo ručně:
Můžeme i zvolit začištění šikmým proužkem:


návod ŠITÍ: kimonové šaty

22. listopadu 2016 v 18:50 | STŘIHY OTYLKA |  KIMONA
KATEGORIE STŘIHŮ:

před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
SPOTŘEBA LÁTKY :
2 x délka halenky + 1 x délka rukávu
= cca 120 cm šíře 140 cm
vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 2 až 5 cm na záložky.

NÁVOD NA ŠITÍ:
Podložení předního dílu vypracujeme z dvojité látky lícem k sobě, po odšití obrátíme na rub a založíme do halenky. Nepřišitý okraj zahneme a přištepujeme do halenky
U okraje předního dílu musíme počítat s tím, že oba přední díly se nám budou překrývat. - Dámská halenka má zapínání z pravé strany na levou. Pánská košile obráceně.
Sešijeme boky a náramenice a začistíme švy.

U rukávů sešijeme boční švy a dvojím nastehováním stáhneme okraj rukávové hlavice, aby šel lépe vsadit do průramku.
Upravený rukáv nastehujeme do halenky a pokud je vše v pořádku, přešijeme na stroji.
Pak 2x zahneme, spodní okraje rukávu a dolního okraje a proštepujeme.
Nakonec našijeme do pasu vázačky
návod ŠITÍ: bandážová podprsenka

20. listopadu 2016 v 12:47 | STŘIHY OTYLKA |  PODPRSENKY
KATEGORIE STŘIHU:
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délkce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje asi 3 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.
PODPRSENKA SPOTŘEBA LÁTKY šíře 140 cm :
  • 1 x výška oděvu
  • 1 x spodní lem, podle obvodu hrudi pod prsy
  • 3 x lem okrajů, podle obvodu průkrčníků a průramků
e-shop zdarma

115,- Kč
Dostupnost: 10 dnů

Postup šití:
Látku položíme rubem k sobě, sestehujeme ramena a boky až po okraj. Po vyzkoušení a doladění nepřesností vsadíme do dolního okraje lem a vložíme gumu do tunýlku. Ponecháme otvor na výměnu vytahané gumy. Po vyzkoušení odstřihneme přebytečné švové přídavky a okraje začistíme entlem.

návod ŠITÍ: kruseler

15. listopadu 2016 v 18:16 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA
KATEGORIE STŘIHU:


V dobách historických nosily ženy zavité hlavy jako znak svého stavu manželského. Každá doba i každý stav a případně i povolání měl své charakteristické pokrývky hlavy.
Plachetky nosily ženy od nejstarších dob a nejnápadnější rozdíly byly v užitých materiálech, ve zpracování a velikosti.
  • venkovanka - prostá bílá plachetka lněná, vínek byl ze stuhy, či proužek kůže
  • měšťanka - lněná plachetka s zdobným vínkem, kruseler
  • štechtična - lněná, či hedvábná plachetka olemovaná zlatohlavem, pošitá perlami či drahokamy, vínek ze zlatohlavu, nebo sametu pošitém drahokamy či perlami, kruseler
Zdobení tzv. kruselerem je v podstatě zdobné lemování roušky, nebo kápě drobnými volánky:
POSTUP ŠITÍ:
Střih přiložíme na vybranou plátěnou, lněnou, či hedvábnou látku a vystřihneme s přídavkem 2 cm na zaobroubení a sešijeme oba díly rubem k sobě. Ve studii Známé francouzské sochy jako zdroj informací o odívání autor mgr. Petr Voda na straně 5 vyvozuje ze stavu dokumentace a dochovaných náhrobků způsob konstrukce střihu vinutí hlavy: "Do beraních rohů (druh účesu) je upevněna rouška, spodní závoj zakrývající bradu. I u této roušky je možné vyslovit několik domněnek o její konstrukci. První způsob, jak spodní závoj vytvořit, je použít přehnutý obdélníkový pruh látky, například z jemného hedvábí. Takový závoj však na hrdle obvykle tvoří sklady, které zde však vidět nejsou. Lze tedy usuzovat, že střih závoje je komplikovanější. Pokusy ukázaly, že řešením je tvarovaný závoj se švem od brady dolů. Švy se však v této době považují za nutné zlo a obvykle se nezobrazují, proto jsou úvahy o střihu takového závoje jen spekulací. Druhý okraj závoje není patrný. Je možné předpokládat, že je zasunutý pod okraj výstřihu svrchního oděvu (surcottu), a proto není vidět. Tento způsob lze v pramenech snadno doložit. Předpoklad, že by pod bradou byla pouze
páska a šíje zůstala odhalená, se také nabízí. Oděv Margaret Dampiere však považujeme za dosti konzervativní, stejně tak je třeba brát i pokrývku hlavy, proto odhalená šíje, která by v tomto období byla vyzývavou módní záležitostí,
nepřipadá v úvahu." Proto střih je zvolen dvoudílný, se spojovacími švy.
Prošití na stroji nedoporučuji, okraj není příliš jemný a splývavý a stehy nemají být vidět. Vždyť v tehdejší době šití strojem nebylo možné.
Na lemování okraje plachetky kruselerem si střihneme pruh látky o šířce 6 až 8 cm položeného mírně na koso, asi trojnásobné délky obvodu plachetky. Proužek přeložíme v podélně v půli lícem k sobě, podél dlouhého okraje přešijeme a obrátíme na líc. Pokud budeme šít kruseler tvarovaný do ruliček, je možné proužek natužit vařeným škrobem a po uschnutí vyžehlíme., aby se nám lépe pracovalo. Proužek si postupně skládáme do požadovaného tvaru a špendlíme tak, jak je na obrázku:
Dobrou pomůckou jsou dřevěné špalíčky. Dají se koupit v Unihobby, jako podpěry polic v nábytku.
Pokud nám stačí jen prostý volánek, na proužku si vyznačíme střed, poskládáme do požadovaného tvaru a sešpendlíme, nebo sestehujeme. Našíváme těsně na okraj plachetky v polovině proužku.
Můžeme zvolit i způsob našívání za okraj:
Při žehlení zajíždíme špičkou žehličky do skladů, aby látka utvořila volánky.
e-shop zdarma

42,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
e-shop zdarma

62,- Kč
Dostupnost: 10 dnů