O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :


*
*

N Á V O D Y

Š I T Í :

návod ŠITÍ: sukně a spodnička krinolíny

15. prosince 2016 v 8:45 | STŘIHY OTYLKA |  historie = KRINOLÍNA
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslome si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

SPOTŘEBA LÁTKY:
určíme podle boční délky končetiny + 5% + 8 cm x 8m (obvod sukně)
prodloužení o 5% je nutné, protože konstrukce krinolíny sukni nadzvedne a 8 cm je na úpravu délky a záložku dolního okraje.
U položení střihu na látku máme několik možností:
  1. vyměřit na látce výšku sukně a délku 8m. Odstřižený pruh použijeme na živůtek a rukávy. Přebytek látky tvoří asi 5 m x 40 cm (spotřeba: 800 x 140 cm)
  2. vyměřit na látce 6x délku sukně (šířka dílu je 140 cm) a jednotlivé díly sešít. Na živůtek použijeme 2 x výšku živůtku + délku rukávu i se spodním dílem. (spotřeba: 800 x 140 cm)
  3. schéma podle nákresu:

KLECOVÁ KRINOLÍNA:

Jednotlivé pruty umělohmotné výztuže spojíme do kruhu a jednotlivé kruhy zavěsíme na soustavu pruhů tkalounu tak, jak je vedlejším obrázku:
Nejvhodnější způsob je, vsunout prut výztuže mezi dva podélně sešité tkalouny. Ty se pak zavěsí na pas. Bavlaněné tkalouny nám trochu odlehčí konstrukci klece a umožní pohyb sukně. Obvod dolního okraje krinolíny je asi 7m, aby horní sukně byla na konstrukci volě položená. Obvod sukně je o 1 metr delší.
Navrhuji prvně ušít spodničku a tvar krinolíny přizpůsobit.
V pase přijde klecová soustava zavěsit na háčky (případně patentky) na vnitřní stranu (u těla) na korzet. Ten nám pomůže nést celou váhu.

SUKNĚ a spodničky:
Vypracovaný střih položíme na látku podle bodu 1. nebo 2. a jednotlivé díly sešijeme. V pase sukni i spodničky navrapujeme podle obvodu pasu a ponecháme rozparek na oblečení.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky. Jednotlivé díly nastehujeme a přeměříme, jestli šíře sukně souhlasí se šířkou spodničky a pokud nesouhlasí, šířku upravíme. Střih sukně, aby se látka pěkně položila na konstrukci krinolíny musí být větší nejméně o 40 cm může však být širší až o 120 cm. Záleší na typu střihu, konstrukci krinolíny a typu použitých látek.
Pokud je tvar sukně v pořádku, sešijeme boční díly sukně k sobě, a na jedné části ponecháme nedošitý rozparek umožňující oblečení sukně.
Pak vypracujeme pasovu část sukně. Historická móda, zejména v tomto období, předepisovala široké nabírané sukně, aby byl co nejvíce zdůrazněn úzký pas v kontrastu s bohatou nabíranou sukní. Proto musíme sukni v pase nabrat, nejlépe pomocí vrapování . Nabraný pas vsadíme do pásku na zavazování.
Ukázka vrapování:

Vyměříme délku sukně, začistíme okraj a přišijeme ručním křížkovým stehem.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Sukně a spodničky podložené klecouvou krinolínou se nadzvednou a navíc každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně nabo spodniček, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. U vyměřování předního okraje musíme myslet na bezpečnou chůzi.
U dělené sukně ve střihu č. 2008 přední okraj olemujeme vhodnou krajkou, nebo 2x zahneme do rubu a krytým křížkovým stehem pečlivě obroubíme. Můžeme i použít začištění do obloučků:


VYBRANÉ STŘIHY:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka | Web | 16. prosince 2016 v 17:14 | Reagovat

Moc děkuji, super.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama