O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: ŠATY SVATEBNÍ č. 1022

25. dubna 2017 v 17:07 | STŘIHY OTYLKA |  ŠATY
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
4/ při volně papíru na střih jsem pamatovala na několikanásobné použití. Překreslovat jej na pevnější papír nemusíte, pokud se papír roztrhne, můžete si jej slepit
Materiály:
  1. podšívka živůtku
  2. látka šatů = satén, hedvábí aj.
  3. svrchní látka na zřasení = krajka, tyl aj.
  4. vlizelín
  5. kroužky na šněrování
.
Střih přiložíme na rub látky obkreslíme křídou, střih obstřihněte 2 až 3 cm od papíru, dolní okraje asi 5 až 7 cm. Kolem papírového střihu si látku prostehujeme stehovou. Je z čisté bavlny a lehce se trhá, neničí látku. Tím budeme vidět okraj střihu i z lícové strany a lehce nám půjdou švy sesadit.

POSTUP:
Sešijeme ramínka, přední i zádové a boční švy kousek pod pas. Stačí asi 25 cm a oděv vyzkoušíme. Na zkoušce si vyměříme sezazení obou dílů přednice a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Podél stehovky u šněrování na zadním díle přijde podžehlit vlizelín. Přebytečné okraje zde nestříhejte, štěrovací dírky u těsných vypasovaných živůtků potřebují zpevnit více vrstvami látky.
Při vyzkoušení oděvu si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje těsně přiléhají k sobě. Pokud je vše v pořádku, stejným způsobem ušijeme podšívku do živůtku (včetně záševků) obě lícové strany k sobě přiložíme a sešijeme podšívku se svrchní látkou. Kousek kolem horního okraje ponecháme nesešité, aby živůtek šel obrátit na líc. Po urovnání pečlivě přišijeme podšívku i kolem horního okraje a vyžehlíme.
ZAPÍNÁNÍ:
U šněrovačky si na zadním díle vyznačíme dírky pro štěrování, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.
Jako druhou variantu můlžeme zvolit všití háčků, nebo oček na tkanici. Tyto všíváme těsně k okraji z rubové strany (aby nebyly vidět stehy, ale očka vystupovala zpoza okraje ven) nebo je můžeme vsadit přímo do krajového švu. Dírky, nebo háčky, či poutka (očka) musí být přímo proti sobě, aby živůtek nebyl deformovaný.
SUKNĚ:
Pokud horní díl šatů je v pořádku, můžeme našpendlit švy sukně. Každá látka se chová trochu jinak a je možné, že bude potřeba tvar sukně přizpůsobit vašim požadavkům. Vyzkoušíme oděv, doladíme tvar a pokud je vše v pořádku, švy přešijeme na stroji a okraje obentlujeme.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.
Na vyměřování spodního okraje může použít zcela jednoduchou pomůcku:
Mezi nábytkem natáhneme provázek nebo kousek vlny, který pokřídujeme. Pak se během našeho otáčení křída nanese ve stejné výšce oděvu.
Po té upravíme tvar vlečky a celý spodní okraj 2 x zahneme a ručně drobným stehem okraj začistíme. Je to sice pracnější, než-li přešití na stroji, ale námaha se vyplatí.
Na model Květoslava č. 1022 vhodným způsobem nařasíme svrchní látku a krytým stehem na vybraných místech přišijeme. Na okrajích živůtku a v bočním švu řasenou látku můžeme opatrně přišít na stroji.
VYBRANÉ STŘIHY:
Šaty s vlečkou Květoslava

283,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
e-shop zdarma

255,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
Šaty Elvíra

217,- Kč
Dostupnost: 10 dnů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janča Janča | Web | 26. dubna 2017 v 18:55 | Reagovat

Lahůdky pro mě, moc vám děkuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama