O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

Květen 2017

návod ŠITÍ: Dámský kabátek

29. května 2017 v 19:10 | STŘIHY OTYLKA |  historie = TURNÝRA
SPOTŘEBA LÁTKY :
2 x délka živůtku + 1 x délka rukávu = 120 cm šíře 140 cm
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Vypracovaný střih položíme na látku.
Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky. Nastehujeme prsní a pasové záševky, na předních i zadním díle. Nastehujeme zesazení ramen a boků a naznačíme si zapínání předního dílu. Podložení předního dílu (zapínání) položíme vliselíem, zahneme do rubu a zažehlíme.
U střihu č. 2017 (viz níže) límec není. Proto průkrčník i s předním dílem podložíme vhodnou látkou a zpevníme vlizelínem, stejjně jako u zapínání.
Při zkoušce zkontrolujeme sklon a šíři ramen, správnost vypracování záševků a šiři pasu na předních i zadním díle. Pokud jsou někde nedostatky, opravíme je přestehováním záševků a boků.
Musíme si uvědomit, že v historii byl módní úzký pas stažený korzetem, a tudíš i kabátek byl značně vypasován.
Podložíme zapínání předního dílu vlizelínem, přežehlíme a proštepujeme.
U rukávů sešijeme boční švy a dvojím nastehováním navolníme rukávovou hlavici, aby šla lépe vsadit do průramku. Vyzkoušíme, zda je vše v pořádku, upravený rukáv nastehujeme a přešijeme na stroji.
Pokud chceme u kabátku i límec, spodní díl límce zpevníme nažehlením vliselínu. Předšijeme si límec na šicím stroji a po lícní straně prostehujeme podél švu tak, aby se nekroutil a pěkně přisedl na ramenou. Pak vsadíme spodním dílem do průkrčníku. Vyzkoušíme a pokud je vše v pořádku, krytým stehem opatrně, ale pevně přišijeme volný svrchní díl límce do průkrčníku.
Pak 2x zahneme, spodní okraje rukávu a dolního okraje a proštepujeme.
Nakonec vyšijeme knoflíkové dírky a přišijeme knoflíky.