O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

Březen 2018

návod ŠITÍ: Prošívanice pod zbroj

26. března 2018 v 20:51 | STŘIHY OTYLKA |  historie = GOTIKA
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
svrchní látka = len, plátno
vnitřní vatovaná výplň, kterou vložíme mezi dvě vrstvy plátna a prošijeme v 10 centimetrových rozestupech
knoflíky

Papírový střih si přiložíme na předšitou prošívanici jedním směrem, obkreslíme krejčovskou křídou, nebo ostrou hranou mýdla a vystřihneme s přídavkem na švy asi 2 až 3 cm. Na průkrčníku a průramcích přidáme asi 1 až 1,5 cm. Na délku rukávů a těla oděvu přidáme asi 4 až 5 cm. Podél nakreslených linií prokličkujeme stehovkou, aby se nám při práci čáry nesmazaly.
Sešijeme zadní a přední díl a švy vyžehlíme.
Stejným způsobem si střihneme a sešijeme i plátěnou podšívku na vsazení do oděvu.
Sešijeme rukávové švy, loketní záševky, a rozžehlíme do stran. Rukávovou hlavici 2x prostehujeme a navolníme podle průramkového otvoru. Obvod rukávu je o 3 až 5 cm delší, než obvod průramku.
Připravené rukávy vstehujeme do otvoru a oděv vyzkoušíme. Pokud rukávy dobře sedí a nekroutí se, ani nikde netáhnou a nevadí v pohybu všijeme rukávy strojem. Švy pečlivě rozžehlíme směrem do těla oděvu. Na koncích rukávů vyměříme optimální délku a okraje zahneme a zažehlíme. Přebytečnou látku opatrně zastřihneme. Ručním stehem přichytíme pečlivě (by se látka nevyrthávala) konce rukávu. pak můžeme vsadit podšívku: na dolní záložku našijeme podšívku a vtáhneme ji dovnitř rukávu a krytým stehem připevníme v průramku.
Předšijeme fazónku línce a ušijeme límec. Na spodní část límce použijeme plátno. Na svrchní díl prošívaninu. Pak sešijeme dokola spodní a svrchní část límce lícovou částí k sobě a obrátíme lícem navrch. Při šití dbáme, aby vrchní část byla navolněná. Jinak límec nebude sedět a bude se kroutit.
Hotový límec přežehlíme a můžeme jej za svrchní část vsadit do průkrčníku. Spodní část límce přišijeme krytým matracovým stehem. Nakonec límec můžeme podél okrajů proštepovat. Do náramenice a všijeme vycpávky.
Hotový oděv pečlivě přežehlíme přes vlhké plátno (nebo napařovací žehličkou).
Vystřiženou a sešitou podšívku pečlivě všijeme.
Nakonec vypracujeme zapínání na poutka a našijeme knoflíky.
Poutka:
  • střihneme o rozměru 3x10 cm
  • podélně přeložíme látku lícem k sobě
  • sešijeme se dvou stran - tak aby šla obrátit na líc
  • poutko přeložíme v půli a konce vsadíme do předního okraje oděvu. Pánské oděvy se zapínají z levé strany na pravou