O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: DĚTSKÉ barokní šaty s vlečkou

24. září 2018 v 21:08 | STŘIHY OTYLKA |  historie = BAROKO

SPOTŘEBA LÁTKY na 140 cm šíře:
šatovka a spodnička:
2 x délka oděvu + 1 x délka rukávu,
u malých dětských: 1 x délka oděvu + 1 x délka rukávu
krajovka = 1 m (podle lemu sukně)
2 potítka
6 knoflíků

před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

POLOŽENÍ STŘIHU č. 1

Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a sukně. Vše rozžehlíme. Podložení předního dílu (zapínání) položíme vliselínem, zahneme do rubu a zažehlíme. Okraj proštepujeme. Na přední díl přjde připnout náprsenka.
Zádový šev prozatím nebudeme přešívat na stroji, po vyzkoušení a sesazení živůtku se sukní, do zádového švvu vsadíme vlečku.

SUKNĚ:
na látce si podle střihy vyznačíme sklady, našpendlíme sklady na látce a zkontrolujeme šířku v pase v poměru s živůtkem. Velikost skladů upravíme tak, aby oba díly byly v pase stejně dlouhé a pas sukně přešijeme na stroji.
Stejným způsobem ušijeme i spodničku do sukně

SESTEHOVÁNÍ PASU

Živůtek a sukně se v pasovém kraji přiloží na sebe lícem dovnitř (dle nákresu) a sešpendlíme.

Pak sestehujeme a pasové záševky rozžehlíme.
Dolní koncová záložka se zahne podle značení a podle značení 2x prostehuje. Přední díl bude zavinovací, takže si na okraj v pase přišijeme dlouhé tkanice na vázání.

Sestehujeme loketní záševek zřasíme dolní okraj a sestehujeme do manžety, podlpažní kraje rukávu se sestehují po předním okraji rukávu.
Nastehování do průramku:
u snížených rukávových hlavic se neprovádí navolnění, všívají se do průramku s podloženou náramenicí.

Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.

Nyní přijde do zadního dílu vsadit vlečka. Ta je střižená jako samostatný díl od krku po dolní okraj sukně. Na střihu je vyznačen způsob sesazení šatů s vlečkou. Ve vyznačené lini švu na šatech zahneme látku na vnější stranu šatů a zažehlíme. stejný sklad si připravíme i na vlečce. Švové přídavky budou na lícní straně látky šatů i vlečky. Po sešití jedné strany stejným způsobem sešijeme i druhou stranu a oba švy sesadíme k sobě a přištepujeme na proužek začištěné látky. Vlečku složíme podle obrázku do stran.

Historická inspirace - dobové šaty 1760 - 65
(Anglie nebo Francie, všechny uvedené fotky náleží Los Angeles County Museum of Art)ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.
Na vyměřování spodního okraje může použít zcela jednoduchou pomůcku:
Mezi nábytkem natáhneme provázek nebo kousek vlny, který pokřídujeme. Pak se během našeho otáčení křída nanese ve stejné výšce oděvu.


NÁPRSENKA:
K náprsence si nejdříve připravíme poutka na kryté zpínání. Ty si našijeme asi 1 až 1,5 cm od okraje po stranách na líci vnitřní látky. Velikost poutek zvolíme podle knoflíčků.
U náprsenky vsazené dovnitř mezi strany předního dílu poutka vsadíme do postranních švů. Pro celkové zpevnění ještě můžeme přišít dlouhé tkanice na uvázání do pasu.

Náprsenku sešijeme z dvojité látky, kterou střihneme z látek položených lícem k sobě s přídavkem na šny asi 1 až dva cm a rohy si sestříhneme. Při šití ponecháme na dolním okraji otvor pro obrácení. Okraje obrácené náprsenky promneme a upravíme rohy. Okraje proštepujeme.

LÍMEC
vystřihneme podle střihu a ponecháme asi 5 mm přídavku na tunýlek pro drát + 5 mm na zahnutí. Límec můžeme střihnout z krajky, nebo tylu či šifonu. Vsazený drát by měl být dostatečně pevný, aby udržel límc ve vzpřímené poloze.
Jak je vidět na obrazech z doby Ludvíka XIV, byl vsazen do průkrčníku nebo jej držela drátěná konstrukce vsazená do ramenních švů a opřená v několika bodech o záda. Samotný límec byl silně naškroben, nebo zpevněn cukrovou vodou. Tento způsob po dokonalém vyschnutí utvoří pevnou krustu.

Ke kostýmu patří ještě plátěný nebo krajkový ČEPEČEK.
Střiháme s 1 cm přídavke na švy.

U plátěného čepečku šijeme zadní díl z jednoduché látky a horní zavazovací díl z dvojité látky. Před střižením si látku na horní díly přiložíme lícem k sobě a po vystřižení sešpenslíme a okrajové části sešijeme podle vyznačené linie k sobě. Na svrchní látce si vyznačíme střed dílu a na vystřiženém zadním dílu si také vyznačíme střed v nejvyšším bodě oblouku.
Oby vyznačené body přložíme k sobě lícem na líc a sešijem prvně jednu a pak druhou půlku. Takto omezíme natahování látky pro patkou. Vzniklý korpus obrátíme na rub a upravíme vznkilý šev. Vnitřní látku urovnáme k švu, okraj zahneme a krytým matracovým švem spolu sešijeme


Pokud šijeme čepeček z krajky, šijeme z jednoduché látky a přední okraj začistíme ručně.
Zadní díl na krku nabereme do paspulky a našijeme dlouhé vázačky z mašlí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama