O B J E D N Á V K Y

S T Ř I H Ů :N Á V O D Y ...Š I T Í :

návod ŠITÍ: kalhotové dupačky

16. října 2018 v 18:42 | STŘIHY OTYLKA |  pro MIMINKA
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Dupačky s podrážkami:
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky asi 1 centimetru. U horního okraje dupaček nejméně 3 cm. Jednotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme.
U dupaček musíme dbát na fakt, že pravá a levá noha se mírně liší, takže šijeme každou ponožku zvlášť, aby pasovala na správnou nohu, a nesmí být příliš těsná, aby švy netlačily.
Na střihu je poznačené, které švy přijdou spolu sešít. Šití začínáme od špičky a šlapku s nártem si nejdříve sestehujeme a upravíme oblouk nártu podle potřeby. Dbejte však, aby zůstal dostatečný prostor pro švový přídavek. Pak připojíme patovou část a upravíme délku chodidla. Pokud chodidlo sedí dobře, můžeme švy sešít strojem. Poté přišijeme holenní část nohavice. Pečlivě si vyměříme její usazení a oblouk nártového švu, aby netlačil. Nakonec začistíme okraje švových přídavků a vyměříme horní okraj nohavice.
Stejným způsobem ušijeme i druhou nohavici.

Sedovou část sešíváme jako u kalhot:
Díly kalhot složíme podélně na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Sestehujeme vnitřní krokové švy na nohavicích. Stehujeme od spodu. Zhruba od výše kolen zadní díl kalhot mírně napínáme. Přešijeme na šicím stroji.
Přední středový šev na novicích:
Na obou polovnách kalhot začistíme a rozžehlíme okraje švů rozložené do stran. Jednu nohavici obrátíme na líc a obě poloviny vsuneme do sebe tak, aby lícové strany látky vežely na sobě
Při zkoušení zkontrolujeme příléhavost v pase a v obvodu sedu, šířku nohavic, délku kalhot a upravíme.
Pasový límec:
Látkový pásek podélně přehneme v půli, podle obrázku nastehujeme pasovku, přehneme pásek a přistehujeme tak, aby se nezkroutil a nastehujeme do kalhot.
Pásek po vyzkoušení přešijeme šicím strojem a z vnitřní jej přišijeme ručně. Pro zpevnění můžeme do pasového límce vsadit gumu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama